Միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Ադրբեջանի ոտնձգությունների նկատմամբ. վարչապետը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահին
Միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Ադրբեջանի ոտնձգությունների
նկատմամբ. վարչապետը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը քննարկվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հեռախոսազրույցի ընթացքում։ Այն տեղի է ունեցել վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Եվրոպական խորհրդի նախագահը խոր մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակով և անթույլատրելի համարել ռազմական գործողությունների հետագա ծավալումը:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները միտումնավոր գնում են իրավիճակի սրման՝ նպատակ ունենալով վիժեցնել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների նկատմամբ:

Международное сообщество не должно оставаться равнодушным к посягательствам Азербайджана: Пашинян Шарлю Мишелю
Международное сообщество не должно оставаться равнодушным к посягательствам
Азербайджана: Пашинян Шарлю Мишелю
Состоялся телефонный разговор премьер-министра Никола Пашиняна с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем по инициативе последнего.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, собеседники обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Председатель Европейского совета выразил глубокую озабоченность сложившейся ситуацией и посчитал недопустимым дальнейшее развертывание боевых действий.
Премьер-министр отметил, что власти Азербайджана преднамеренно идут на обострение ситуации с целью приостановить выполнение договоренностей от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Никол Пашинян отметил, что международное сообщество не должно оставаться равнодушным к посягательствам Азербайджана на суверенную территорию Армении.