Միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Ադրբեջանի ոտնձգությունների նկատմամբ. վարչապետը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահին
Միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Ադրբեջանի ոտնձգությունների
նկատմամբ. վարչապետը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը քննարկվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հեռախոսազրույցի ընթացքում։ Այն տեղի է ունեցել վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Եվրոպական խորհրդի նախագահը խոր մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակով և անթույլատրելի համարել ռազմական գործողությունների հետագա ծավալումը:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները միտումնավոր գնում են իրավիճակի սրման՝ նպատակ ունենալով վիժեցնել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների նկատմամբ:

Intl. community should not remain indifferent to Azerbaijan's encroachments on sovereign territory of Armenia –Pashinyan
Intl. community should not remain indifferent to Azerbaijan's encroachments on sovereign
territory of Armenia –Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan had a telephone conversation with the President of the European Council Charles Michel on the latter's initiative, ARMENORESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The interlocutors discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
The President of the European Council expressed deep concern over the current situation and considered the further escalation of hostilities inadmissible.
The Prime Minister noted that the Azerbaijani authorities are deliberately aggravating the situation with the aim of thwarting the implementation of the agreements of November 9, 2020 and January 11, 2021. Nikol Pashinyan noted that the international community should not remain indifferent to Azerbaijan's encroachments on the sovereign territory of Armenia.