Նիկոլ Փաշինյանը և Իլհամ Ալիևը Բրյուսելում կհանդիպեն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը համաձայնել են դեկտեմբերի 15-ին Բրուսելում հանդիպում անցկանցել ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԵՄ հայտարարության մեջ:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նոյեմբերի 19-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ՝ շարունակելու այս շաբաթ ավելի վաղ տեղի ունեցած քննարկումները տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստման համատեքստում, որը տեղի կունենա Բրյուսելում դեկտեմբերի 15-ին:
Նախագահ Շառլ Միշելն առաջարկել է ընդունել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին ՝ Բրյուսելում Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպելու համար: Առաջնորդները համաձայնել են հանդիպել Բրյուսելում քննարկելու համար տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը և լարվածությունը հաղթահարելու ուղիները հանուն կայուն և բարգավաճ Հարավսյին Կովկասի, ինչին աջակցում է ԵՄ-ն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են պաշտպանության նախարարների մակարդակով ուղիղ կապ ստեղծել՝ որպես միջադեպերի կանխման մեխանիզմ։

Nikol Pashinyan, Ilham Aliyev to meet in Brussels
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. The Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev agreed to hold a meeting in Brussels on December 15 within the framework of the EU's Eastern Partnership Summit, ARMENPRESS reports the EU statement informs.
“President Charles Michel of the European Council held phone calls on 19 November with President Ilham Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia, in follow up to discussions earlier this week on the situation in the region and in the context of preparations of the Eastern Partnership Summit, to be held in Brussels on 15 December.
President Charles Michel proposed to host President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan for a meeting in Brussels in the margins of the EaP Summit.
Leaders have agreed to meet in Brussels to discuss the regional situation and ways of overcoming tensions for a prosperous and stable South Caucasus, which the EU supports.
During the phone calls, the Armenian and Azerbaijani leaders have also agreed to establish a direct communication line, at the level of respective Ministers of Defence, to serve as an incident prevention mechanism", reads the statement.