Տաթև-Աղվանի 43-կիլոմետրանոց ավտոճանապարհն արդեն պատրաստ է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տաթև-Աղվանի 43-կիլոմետրանոց ավտոճանապարհն արդեն պատրաստ է. այժմ Սյունիքի մյուս բնակավայրերն իրար կապող այլընտրանքային գրունտային ճանպարհներն են կարգի բերվում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի միջոցով տեղեկացրել է ՀՀ կառավարությունը։
ՀՀ կառավարության նոյեմբերի 18-ի նիստում ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը մանրամասներ է ներկայացրել Սյունիքի մարզում այլընտրանքային ճանապարհների շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ: Նա տեղեկացրել է, որ 7 ճանապարհահատվածում իրականացվում են աշխատանքներ: Դրանցից մեկը՝ Տաթև-Աղվանի ճանապարհն ավարտված է, այն արդեն երթևեկելի է:
«Նշել ենք, որ նախատեսված է եռաշերտ ասֆալտապատում, հիմա երկու շերտն է տեղադրված: Գարնանը, եթե թերություններ լինեն, ապա կշտկենք ու երրորդ շերտը կտեղադրվի: Մյուս 6 ճանապարհահատվածում հիմա աշխատանքներ են ընթանում: Դրանցից մեկը Քաշունի-Բարսավան ճանապարհն է, որ 9.5 կմ է: Ճանապարհի մի մասի՝ մոտ 3.5-4 կմ հատվածում արդեն ամբողջությամբ հողային ծածկույթի աշխատանքներն իրականացվել են, մյուս հատվածներում շարունակվում են բարեկարգման, ճանապարհային անցանելիության կարգավորման, խճապատման աշխատանքները»,-ասել էր նախարարը:
Մյուս ճանապարհը Տանձավեր-Շուռնուխ ճանապարհն է, որը 13 կմ է: Նախարարը տեղեկացրել է, որ մի մասն ամբողջովին նոր է կառուցվում, որոշակի դժվարություններ կան, բայց աշխատանքները շարունակվում են: Գնել Սանոսյանը հավելել է, որ Շուռնուխ գյուղն ունի առնվազն երկու ճանապարհ: Մեկը Խոտ- Որոտան-Շուռնուխ ճանապարհն է, որը գործում է, բնակիչները նորմալ կարող են երթևեկել, մյուսը Շուռնուխ-Բարձրավան ճանապարհն է:
Աշխատանքներ իրականացվում են Որոտան-Խոտ ճանապարհի 10 կմ  հատվածում: Այդտեղ արդեն 5 կմ-ը երթևեկության համար պատրաստ է, մյուս 5 կմ-ի վրա նորից իրականցվում են բարեկարգման, խճապատման աշխատանքներ:
«Երկու ճանապարհահատվածին անդրադառնամ, որոնք Կապան-Ճակատեն և Կապան-Գեղանուշ- Ճակատեն ուղղություններով են: Օրեր առաջ սկսվել են Գեղանուշ-Ճակատեն հատվածի հողային աշխատանքները, երեկվանից սկսել ենք խճապատման աշխատանքները: Դրան զուգահեռ կկառուցենք Կապան-Ճակատեն նոր ճանապարհը:  Ասեմ, որ շարունակվում են Տաթև-Լծեն 19.9 կմ երկարությամբ ճանապարհահատվածի աշխատանքները: Այս պահին 6.5 կմ աշխատանքներ իրականացվել են: Երկու ընկերություն տարբեր կողմերից աշխատում են, նախագծման աշխատանքները ավարտվել են»,- ասել է նա:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ դեպի գյուղեր տանող ուղղություններով օր առաջ պետք է ունենալ գրունտային վիճակում գտնվող ճանապարհ, որը երթևեկելի կլինի բոլոր տիպի մեքենաների համար ու բոլոր եղանակների ժամանակ: Նրա խոսքով, նշված ճանապարհները 2022 թվականին ամբողջությամբ կասֆալտապատվեն:
Նիկոլ Փաշինյանը խնդրել է Գնել Սանոսյանին անդրադառնալ սոցիալական ցանցում, մամուլում առկա այն պնդումներին, թե Սյունիքի մարզում կան շրջափակված գյուղեր:
«Ասեմ, որ և՛ Որոտանը, և՛ Շուռնուխը, և՛ Պարզավանն ունեն ճանապարհներ: Գլխավոր դժվարությունը Ճակատենից  հարավ ընկած գյուղերի հետ է կապված: Առաջիկա 2-3 օրվա ընթացքում, երբ Գեղանուշ-Ճակատեն հատվածը կխճապատենք, լոգիստիկան ավելի մատչելի կդառնա»,- նշել է նախարարը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ հավելեց, որ այդ գյուղերը նաև դեպի Մեղրի տանող ասֆալտապատ ճանապարհ ունեն:
«Եվ այդտեղ ճանապարհի կարճության մասին է, որևէ կենսապահովման խնդիր չկա, այլ ենթակառուցվածքի հարմարության մասին է խոսքը: Այս օրերին համայնքները լրացուցիչ աջակցություն են ստանում, որ լոգիստիկ բարդություններով պայմանավորված խնդիրներ չունենան»,-հավելեց վարչապետը:

43-километровая трасса Татев-Агван готова
Уже готова 43-километровая трасса Татев-Агван. В настоящее время ремонтируются альтернативные грунтовые дороги, соединяющие другие населенные пункты Сюника.
Об этом, как передает Арменпресс, сообщили в правительстве Армении через свою страницу в Facebook.
На   заседании правительства 18 ноября был также затронут процесс строительства альтернативных дорог в Сюникской области. Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян представил подробную информацию о проводимых работах.
Он сообщил, что на 7 участках проводятся работы и один из них - трасса Татев-Агван, она  уже  готова.
«Мы уже упомянули, что планируется трехслойное асфальтирование, сейчас уложены оба слоя. Весной, если есть дефекты, мы их исправим и установим третий слой. На остальных 6 дорогах ведутся работы. Одна из них - дорога Кашуни-Барсаван протяженностью 9,5 км. Часть дороги, около 3,5-4 км, уже полностью засыпана грунтом, на других участках ведутся работы по благоустройству, регулированию проходимости дороги, тротуарные работы», - сказал министр.
Другая дорога это Тандзавер-Шурнух - 13 км. Министр сообщил, что часть строится заново полностью, есть трудности, но работы продолжаются. Гнел Саносян добавил, что село Шурнух имеет как минимум две дороги. Одна дорога это Хот-Воротан-Шурнух, которая функционирует, жители могут нормально передвигаться, другая - дорога Шурнух-Бардзраван.
Работы ведутся на 10-километровом участке дороги Воротан-Хот. 5 км там уже готовы для движения, остальные 5 км ремонтируются и снова асфальтируются.
«Относительно двух участков дороги, которые проходят по направлениям Капан-Чакатен и Капан-Гегануш-Чакатен. Земляные работы на участке Гегануш-Чакатен начались несколько дней назад, а вчера начали работы по мощению. Параллельно будем строить новую дорогу Капан- Чакатен. Скажу, что работы на дороге Татев-Лцен протяженностью 19,9 км продолжаются. На данный момент готово 6,5 км.  Две компании работают с разных сторон, проектные работы завершены», - сказал он.
Премьер-министр РА Никол Пашинян отметил, что по направлениям, ведущим к селам, должна быть дорога в грунтовом состоянии, и она должна быть проходима для всех типов автомобилей и в любое время года. По его словам, указанные дороги будут полностью заасфальтированы в 2022 году.
Никол Пашинян попросил Гнела Саносяна сослаться на сообщения в соцсети и прессе о заблокированных селах в Сюникской области.
«Скажу, что и в Воротане, и в Шурнухе, и в Парзавана есть дороги. Основная проблема связана с деревнями к югу от Чакатена В ближайшие 2-3 дня, когда мы проложим участок Гегануш- Чакатен, логистика станет более доступной», - сказал министр.
Никол Пашинян добавил, что в этих селах также есть асфальтированная дорога, ведущая в Мегри.
«И дело в том, что эта  дорога короче, проблема не в обеспечении жизнедеятельности нет, а в удобстве инфраструктуры.  В эти дни общины получают дополнительную поддержку, чтобы у них не возникало проблем из-за логистических трудностей», - добавил премьер-министр.