«Նոր գիրք»-37/21. Սիրադեղյան, Միտչել, Թալեբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին:
Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2021 թվականին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների երեք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Վանո Սիրադեղյան, «Դուռը»
Վանո Սիրադեղյանը նախորդ դարավերջի ամենաընթերցված ու սիրված արձակագիրներից մեկն է։ Նրա արձակը որքան դասական, այնքան էլ ժամանակակից է. պատմություններ մարդկանց, նրանց մտածողության, խնդիրների, երազանքների ու ապրումների մասին։ «Դուռը» ժողովածուն ամփոփում է հեղինակի բոլոր նախորդ գրքերում («Կիրակի», «Ծանր լույս», «Շատ չհամարվի», «Ձեռքդ ետ տար ցավի վրայից», «Երկիր։ Ցպահանջ») տեղ գտած պատմվածքները՝ այսպիսով դառնալով նրա գեղարվեստական արձակի՝ ընթերցողին հայտնի ստեղծագործությունների համահավաք ժողովածու։ Հեղինակային հրատարակություն։
Մարգարետ Միտչել, «Քամուց քշվածները»
Վեպի գործողությունները տեղի են ունենում Ջորջիա նահանգի Քլեյթոն շրջանում և Ատլանտա քաղաքում։ Ամերիկայի քաղաքացիական պատերազմի եւ վերակառուցման դարաշրջանն է: Պլանտացիաների հարուստ սեփականատիրոջ երես առած դուստրը՝ Սքարլեթ Օ’ Հարան, պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո պետք է պայքարի սովի, աղքատության դեմ, պահպանի հորից ժառանգություն ստացած հողակտորը եւ փորձի գտնել իր երջանկությունը։ Սա Մոխրոտիկի պատմությունն է՝ հակառակ շարադրանքով. հարուստ և անհոգ գեղեցկուհին աղքատության ու սովի է մատնվում։ Վեպն անհոգ աղջկա դժվարին հասունացման մասին է։ Թարգմանիչ՝ Անուշ Սեդրակյան։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։
Նասիմ Թալեբ, «Երբ խաղադրույքը սեփական մաշկդ է»
Նասիմ Թալեբի «Երբ խաղադրույքը սեփական մաշկդ է» գիրքը պատմում է կյանքի համաչափության մասին, և որ համաչափության բացակայությունը բերում է համակարգերի խափանման: Նաև այն մասին, թե ինչո՞ւ աշխարհըմբռնման համար սպիներն անհրաժեշտ են, ինչո՞ւ ռիսկի դիմած ձախողակներն ավելի համակրելի են, քան ռիսկից խուսափող հաջողակները, ինչո՞ւ է նշանի մատանին խոստումից կարևոր, ինչո՞վ է առանց զոհաբերության հավատը նման գողության, և թե ինչի՞ց է, որ (մոտիվացված) փոքրամասնությունները, այլ ոչ՝ մեծամասնություններն են աշխարհը կառավարում: Թարգմանությունն անգլերենից՝ Լեոնիդ Զիլֆուղարյանի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:

"Новая книга" -37/21: Сирадегян, Митчелл, Талеб
ЕРЕВАН, 22 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Информационное агентство «Арменпресс» представляет авторский проект "Новая книга". Каждый понедельник агентство представляет читателям книги, изданные армянскими издательствами. На страницах агентства читатели имеют возможность получить информацию о новых книгах, познакомиться с классическими произведениями, тенденциями развития современной литературы.
На этой неделе «Арменпресс» выделил три замечательные книги разных издательств, изданные в 2021 году и представленные публике под разными названиями.
Армянский писатель:
Вано Сирадегян, "Дверь"
Вано Сирадегян - один из самых читаемых и любимых прозаиков прошлого века. Его проза настолько же классическая, насколько и современная. рассказы о людях, их мышлении, проблемах, мечтах и чувствах. Сборник «Дверь» обобщает истории из всех предыдущих книг автора («Воскресенье», «Тяжелый свет», «Не считаться слишком большим», «Убери руку с боли», «Страна до востребования»), таким образом став обобщенным сборником его известных произведений художественной литературы. Авторская редакция.
Переводная литература:
Маргарет Митчелл, «Унесенные ветром»
Действие романа происходит в Атланте, Клейтоне, штат Джорджия, в городе Атланта. Это эпоха гражданской войны и восстановления в США. Дочь богатой владелицы плантации Скарлетт О'Хара должна бороться с голодом и бедностью во время и после войны, сохранить землю, унаследованную от отца, и попытаться найти свое счастье. Это история Золушки с противоположным повествованием. Богатая и беззаботная красавица погружается в нищету и голод. Роман о непростом взрослении беззаботной девушки. Переводчик: Ануш Седракян. Книгу издал Newmag.
Документальная литература:
Насим Талеб, «Когда ставка - твоя собственная шкура»
Книга Насима Талеба «Когда ставка - твоя собственная шкура» рассказывает о симметрии жизни, о том, что отсутствие симметрии приводит к сбою системы. Вопрос о том, зачем нужны шрамы для мировоззрения, почему неудачи, не склонные к риску, вызывают больше сочувствия, чем неудачи, не склонные к риску, почему обручальное кольцо важнее обещания, чем вера без жертвы похоже на воровство, или отчего миром правят мотивированные меньшинства, а не большинство? Перевод с английского Леонида Зильфугаряна. Книгу издал «Антарес».