Վարչապետը հանձնարարել է ՊՆ-ին ակտիվորեն օգտագործել Ադրբեջանի հետ ուղիղ կապը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը չի խուսափում և չի խուսափելու Ադրբեջանի հետ ուղիղ շփումներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված օնլայն ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝անդրադառնալով  Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պաշտպանության նախարարների մակարդակով ուղիղ կապ ստեղծելու մասին պայմանավորվածությանը:
Վարչապետը պարզաբանեց, թե ինչու է Հայաստանի և Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունների միջև ուղիղ կապ ձևավորվում, ընդ որում՝ դա արվում է միջազգային միջնորդությամբ:
«Որպեսզի տեսնենք, թե ով ինչպես է արձագանքում և սրանից ավելի ակնհայտ կդառնա, թե ով է ավելի շահագրգիռ սադրանքների մեջ: Ի դեպ, եթե պարզվի, որ երկու կողմն էլ շահագրգիռ չեն սադրանքների մեջ` շատ ավելի լավ»,- հավելեց Փաշինյանը:
Ավելի վաղ, Եվրամիությունը հաղորդագրություն էր տարածել՝ նշելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են պաշտպանության նախարարների մակարդակով ուղիղ կապ ստեղծել՝ որպես միջադեպերի կանխման մեխանիզմ:

Премьер поручил министерству обороны активно использовать прямую связь с Азербайджаном
Армения не избегала и не избегает прямых контактов с Азербайджаном. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках онлайн-пресс-конференции, коснувшись договоренности об установлении прямой связи между Арменией и Азербайджаном на уровне министров обороны.
Премьер-министр пояснил, почему между министерствами обороны Армении и Азербайджана устанавливается прямая связь, причем при международном посредничестве.
«Для того чтобы увидеть, кто и как реагирует, и станет более очевидным, кто больше заинтересован в провокациях. Кстати, если выяснится, что обе стороны не заинтересованы в провокациях, то намного лучше», - добавил Пашинян.
Ранее Евросоюз выступил с заявлением о том, что лидеры Армении и Азербайджана договорились установить прямую связь на уровне министров обороны в качестве механизма предотвращения инцидентов.