Ըստ վարչապետի` «3+3»-ը չպետք է կրկնի գոյություն ունեցող ձևաչափերը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է, որ «3+3 ձևաչափում չքննարկվեն այն հարցերը, որոնք քննարկվում են այլ ձևաչափերում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված օնլայն ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե «3+3» ձևաչափի ձևավորման հարցում ո՞ րն է Հայաստանի դիրքորոշումը:
Ըստ վարչապետի` 3+3»-ը չպետք է կրկնի գոյություն ունեցող ձևաչափերը:
«Օրինակ` Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումը, որի համար կա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը. այդ հարցը «3+3» ձևաչափում չենք քննարկում: Մյուսը`տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման համար եռակողմ հանձնաժողով ունենք ձևավորած. այդ հարցը ևս «3+3»-ում չպետք է քննարկվի: Պետք է քննարկվեն այնպիսի հարցեր, որոնք առանցքային հարցեր են և չեն կրկնում արդեն գոյություն ունեցող ձևաչափերում: Հնարավո՞ ր է այդպիսի հարցեր ձևակերպել` կապրենք կտեսնենք»,- ասաց վարչապետ:
Փաշինյանը շեշտեց ևս մի հանգամանք` կառավարության ծրագրում ընդգրկված՝ տարածաշրջանային քաղաքականության ակտիվացման հարցը: Նա նշեց, որ Հայաստանի համար կարևոր են հարաբերությունները Ռուսաստանի, Եվրամիության, ԱՄՆ-ի հետ, սակայն, ցանկություն կա ավելի ակտիվացնելու տարածաշրջանային քաղաքականությունը:
«Եթե մենք տեսնենք, որ մեր հարաբերությունները ակտիվացնելու և պոզիտիվ օրակարգ ձևավորելու հնարավորություն կա, միգուցե և քննարկենք այդ հնարավորությունը: Այս պահին է սա է մեր դիրքորոշումը, հետագայում կերևա»,- եզրափակեց Փաշինյանը:
Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Թուրքիայի կողմից շրջանառության մեջ դրված այդ նախաձեռնությունը ենթադրում է նոր հարթակ, որին կմասնակցեն Հարավային Կովկասի 3 երկրները՝ Հայաստանը, Վրաստանն ու Ադրբեջանը, ու նրանց 3 հարևանները՝ Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը:

YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. It’s extremely important for Armenia that issues that are being already discussed at some platforms should not be discussed in the “3+3” format, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an online press conference, answering the question what is the position of Armenia on the establishment of the “3+3” format.
According to the PM, the “3+3” format should not replicate the already existing formats.
“For example, we do not discuss the settlement of Nagorno Karabakh issue, for which there is the format of the OSCE Minsk Group Co-chairs, in the “3+3” format. Next, we have a trilateral commission working on the opening of the regional communications and this issue should not be discussed within the “3+3” format as well. Issues that are key and are not discussed in already existing formats should be discussed. Is it possible to formulate such issues? We will live to see," said the Prime Minister.
The “3+3” format was proposed by Turkey following the 44-day war. The initiative envisages a new platform, in which the three countries of the South Caucasus - Armenia, Georgia and Azerbaijan - and their three neighbors - Russia, Turkey and Iran - will participate.