Չեմ կարծում, թե Հայաստանը կդիտարկի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն բազմակողմ, այլև Ռուսաստանի հետ մեր ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարևոր խողովակ և հարթակ է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀՀ-ն որ իրավիճակում կարող է դիտարկել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը:
«Չեմ կարծում՝ Հայաստանը կդիտարկի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը, քանի որ ուզում եմ ընդգծել, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն բազմակողմ, այլև Ռուսաստանի հետ մեր ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարևոր խողովակ և հարթակ է: Որպես նախագահող երկիր՝ պետք է աշխատենք, որ ՀԱՊԿ-ը պատշաճ մասնակցություն ունենա մեր տարածաշրջանում անվտանգության ապահովմանը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա արձանագրեց, որ ՀԱՊԿ երկրներից մի քանիսը Թուրքիայի հետ թյուրքական աշխարհի ռազմավարություն ստորագրեցին, ինչը իրողություն է, որը չի կարող որևէ ազդեցություն չթողնել: «Հաջորդ իրողությունն այն է, որ ՌԴ-ն ՀՀ-ի ռազմավարական գործընկերն է, և այդ գործընկերությունն անգնահատելի է: Ուզում եմ ընդգծել, որ չափազանց բարձր եմ գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության դերը Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում: Չափազանց բարձր եմ գնահատում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում: Պետք է արձանագրենք նաև, որ Ռուսաստանը, լինելով Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը, այնուամենայնիվ Ադրբեջանի թշնամին չէ, այլ բարեկամ ու դաշնակից է»,- ասաց գործադիրի ղեկավարը: Նա ցանկություն հայտնեց, որ Հայաստանի դաշնակիցներն ու գործընկերներն օգտագործեն քաղաքական լծակները՝ փոխադարձ ճանաչված իրավունքները պաշտպանելու նպատակով:
«Մյուս կողմից, Հայաստանն ինքն իրեն չի սահմանափակելու միջազգային ամենատարբեր ատյաններում ու օղակներում: Փորձ է արվում հակադրել Բրյուսելի ու Սոչիի հանդիպումները: Դրանց մեջ չկա որևէ հակադրություն կամ հակասություն, որովհետև մենք չենք կարող հրաժարվել՝ աջակցելու որևէ գործընկերոջ առաջարկից»,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ պետք է օգտվեն այլ կողմի փորձից և աջակցությունից՝ կայունացնելու իրավիճակը:

I do not think Armenia will consider leaving the CSTO – Pashinyan
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. The CSTO is not only a multilateral platform, but also a very strong channel and platform of our strategic relations with Russia, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an online press conference, answering the question in which cases Armenia can think of leaving the CSTO.
“I do not think that Armenia will consider leaving the CSTO, since I want to emphasize that the CSTO is not only a multilateral platform, but also a very strong channel and platform of our strategic relations with Russia. As a presiding country, we must work for the CSTO to play a proper role in ensuring security in our region”, Pashinyan said.
He noted that some of the CSTO member states signed with Turkey the strategy of the Turkic world, which is a reality that cannot but have an impact. “The next reality is that the RF is the strategic partner of the Republic of Armenia and that partnership is invaluable. I want to emphasize that I highly appreciate the role of the Russian Federation in ensuring Armenia's security. I highly appreciate the activities of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh. We must state that Russia, being a strategic ally of Armenia, is not an enemy of Azerbaijan, but a friend and ally”, Nikol Pashinyan said. He expressed a desire for Armenia's allies and partners to use political leverage to protect mutually recognized rights.
"On the other hand, Armenia will not limit itself to various international instances and circles. An attempt is made to oppose the meetings in Brussels and Sochi. There is no contradiction between them, because we cannot refuse the offer of any partner”, Pashinyan said.