Չեմ կարծում, թե Հայաստանը կդիտարկի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն բազմակողմ, այլև Ռուսաստանի հետ մեր ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարևոր խողովակ և հարթակ է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ԶԼՄ-ների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար կազմակերպված առցանց ասուլիսի շրջանակում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀՀ-ն որ իրավիճակում կարող է դիտարկել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը:
«Չեմ կարծում՝ Հայաստանը կդիտարկի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հանգամանքը, քանի որ ուզում եմ ընդգծել, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ միայն բազմակողմ, այլև Ռուսաստանի հետ մեր ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարևոր խողովակ և հարթակ է: Որպես նախագահող երկիր՝ պետք է աշխատենք, որ ՀԱՊԿ-ը պատշաճ մասնակցություն ունենա մեր տարածաշրջանում անվտանգության ապահովմանը»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա արձանագրեց, որ ՀԱՊԿ երկրներից մի քանիսը Թուրքիայի հետ թյուրքական աշխարհի ռազմավարություն ստորագրեցին, ինչը իրողություն է, որը չի կարող որևէ ազդեցություն չթողնել: «Հաջորդ իրողությունն այն է, որ ՌԴ-ն ՀՀ-ի ռազմավարական գործընկերն է, և այդ գործընկերությունն անգնահատելի է: Ուզում եմ ընդգծել, որ չափազանց բարձր եմ գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության դերը Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում: Չափազանց բարձր եմ գնահատում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում: Պետք է արձանագրենք նաև, որ Ռուսաստանը, լինելով Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը, այնուամենայնիվ Ադրբեջանի թշնամին չէ, այլ բարեկամ ու դաշնակից է»,- ասաց գործադիրի ղեկավարը: Նա ցանկություն հայտնեց, որ Հայաստանի դաշնակիցներն ու գործընկերներն օգտագործեն քաղաքական լծակները՝ փոխադարձ ճանաչված իրավունքները պաշտպանելու նպատակով:
«Մյուս կողմից, Հայաստանն ինքն իրեն չի սահմանափակելու միջազգային ամենատարբեր ատյաններում ու օղակներում: Փորձ է արվում հակադրել Բրյուսելի ու Սոչիի հանդիպումները: Դրանց մեջ չկա որևէ հակադրություն կամ հակասություն, որովհետև մենք չենք կարող հրաժարվել՝ աջակցելու որևէ գործընկերոջ առաջարկից»,- ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ պետք է օգտվեն այլ կողմի փորձից և աջակցությունից՝ կայունացնելու իրավիճակը:

Не думаю, что Армения рассмотрит вопрос о выходе из ОДКБ: Пашинян
ОДКБ - это не только многосторонний, но и очень важный канал и платформа наших стратегических отношений с Россией. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал об этом в ходе онлайн-пресс-конференции, отвечая на вопрос, в какой ситуации Армения может рассматривать вопрос о выходе из ОДКБ.
«Я не думаю, что Армения будет рассматривать возможность выхода из ОДКБ, поскольку хочу подчеркнуть, что ОДКБ является не только многосторонним, но и очень важным каналом и платформой наших стратегических отношений с Россией. Как председательствующая страна, мы должны работать над тем, чтобы ОДКБ принимала надлежащее участие в обеспечении безопасности в нашем регионе», - сказал Пашинян.
Он отметил, что некоторые из стран-участниц ОДКБ подписали с Турцией стратегический документ о турецком мире, что является реальностью, которая не может не иметь влияния.
«Следующая реальность заключается в том, что Россия является стратегическим партнером Армении, и это партнерство бесценно. Хочу подчеркнуть, что высоко оцениваю роль Российской Федерации в обеспечении безопасности Армении. Я очень высоко ценю деятельность российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Мы должны констатировать, что Россия, будучи стратегическим союзником Армении, не врагом, а другом и союзником Азербайджана», - сказал Пашинян. Он выразил желание, чтобы союзники и партнеры Армении использовали политические рычаги для защиты взаимно признанных прав.
«С другой стороны, Армения не будет ограничивать себя в различных международных инстанциях и кругах. Делается попытка противопоставить встречи в Брюсселе и в Сочи. В них нет противоречия, потому что мы не можем отказаться от поддержки какого-либо партнера», - сказал Пашинян, отметив, что нужно использовать опыт и поддержку всех сторон для стабилизации ситуации.