Գերմանիայում COVID-19-ով ախտահարման դեպքերի թվի նոր ռեկորդ Է սահմանվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայում անցած օրվա ընթացքում հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսով ախտահարման 76 հազար 414 դեպք, ինչն ամենաբարձր օրական ցուցանիշն Է COVID-19-ի համավարակի ողջ ժամանակաշրջանում:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Ռոբերտ Կոխի գերմանական ինստիտուտը: Ընդամենը Գերմանիայում գրանցվել Է 5 մլն 650 հազար 170 հիվանդացած, մահվան դեպքերի թիվը գերազանցել Է 100 հազարը: Վիրուսի տարածման լուրջ լինելու մասին լրագրողներին հայտարարել Է ԳԴՀ-ի կանցլերի պաշտոնակատար Անգելա Մերկելը: Նա հաղորդել Է, որ իրադրությունը քննարկել Է հավանական ապագա կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ, արտահայտվել Է մարդկանց միջեւ շփումների հնարավոր սահմանափակման օգտին:
Միեւնույն ժամանակ, Գերմանիայի մի շարք տարածաշրջանների իշխանություններ լոքդաունի սեփական միջոցներ են ձեռնարկում ախտահարվածների թվի աճը կանխելու նպատակով: Այսպես, Բավարիայի 11 տարածաշրջաններում, որը երկրում առաջատար երկրամասերից մեկն Է հիվանդությունների եւ պատվաստումից հրաժարվողների թվով, հնարավոր առավելագույն սահմանափակիչ միջոցներն են ձեռնարկվել: Ինչպես նոյեմբերի 23-ին հաղորդել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), մինչեւ մարտ ամիս Եվրոպայում կորոնավիրուսից մահացությունը կարող Է գերազանցել 2 միլիոնը: Անցած շաբաթ գրանցված մահերի թիվն ավելացել Է՝ սեպտեմբերի վերջի 2,1 հազարից հասնելով օրական գրեթե 4,2 հազարի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Германии поставлен новый рекорд по числу случаев заражения COVID-19
В ФРГ за минувшие сутки выявлено 76 414 случаев заражения коронавирусной инфекцией, что является самым высоким суточным показателем за время пандемии COVID-19, как передает Арменпресс, об этом сообщил германский институт Роберта Коха.
Всего в Германии зафиксировано 5 650 170 заболевших, число летальных исходов превысило 100 тысяч.
О серьезности распространения вируса заявила журналистам исполняющий обязанности канцлера ФРГ Ангела Меркель. Она сообщила, что обсудила ситуацию с вероятным будущим канцлером Олафом Шольцем, высказалась за возможное ограничение контактов между людьми.
В то же время, власти ряда регионов Германии вводят собственные меры локдауна для предотвращения роста числа инфицированных.
Так, в 11 регионах Баварии, которая является одним из лидеров в стране по числу заболеваний и отказов от вакцинации, максимально возможные ограничительные меры уже введены.
Как сообщила 23 ноября Всемирная организация здравоохранения, к марту смертность от коронавируса в Европе может превысить 2 млн человек. На прошлой неделе число зарегистрированных смертей увеличилось почти до 4,2 тысяч в день с 2,1 тысяч в конце сентября.