ՀՀ և Լիտվայի պաշտպանության նախարարություններն ստորագրել են 2022-ի ռազմական համագործակցության ծրագիրը
ՀՀ և Լիտվայի պաշտպանության նախարարություններն ստորագրել են 2022-ի
ռազմական համագործակցության ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում դեկտեմբերի 2-ին անցկացվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-լիտվական երկկողմ համագործակցության պլանավորման խորհրդակցություններ, որոնց մասնակցել են ՀՀ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Լիտվայի ազգային պաշտպանության նախարարության միջազգային հարաբերությունների և գործողությունների վարչության պետ Անդրիուս Պուրվանեցկասի գլխավորած պատվիրակությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և միջազգային զարգացումներին, ինչպես նաև  Հայաստանի և Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է Հայաստանի սահմաններին տիրող իրավիճակը և լարվածության թուլացման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման մասնակիցներն ամփոփել են երկկողմ համագործակցության շրջանակում նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքները, քննարկել համագործակցության զարգացման հնարավորությունները: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա ստորագրվել է 2022թ. Հայաստանի և Լիտվայի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության ծրագիրը, որով նախատեսվում է իրականացնել 71 միջոցառում Հայաստանում և Լիտվայում: Միջոցառումները վերաբերում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փորձի փոխանակմանը, անձնակազմի պատրաստությանը, ռազմական բժշկությանը և ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններին:

Ministers of Defense of Armenia and Lithuania sign strategic cooperation programmes of 2022
YEREVAN, 2 DECEMBER, ARMENPRESS. Consultations of planning the Armenian-Lithuanian bilateral cooperation were held on December 2 at the administrative complex of the Ministry of Defense of Armenia with the participation of Head of the General Department of Defense Policy and International cooperation of Armenia Levon Ayvazyan and Head of the International Relations and Operations Department of the Ministry of National Defense Andrius Purvaneckas.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Defense of Armenia, during the consultations the regional security and international developments, as well as issues of cooperation of Ministries of Defense of Armenia and Lithuania were discussed. Levon Ayvazyan presented the situation at Armenia’s borders and approaches of Armenia for the direction of reduction of tensions.
The participants of the meeting summed up the work implemented during the previous years in the framework of bilateral cooperation. Based on the agreements reached during the consultation, the bilateral defense cooperation programme of Armenia and Lithuania of 2022 were signed, which provides implementation of 71 events in Armenia and Lithuania. The events are related to the exchange of experience of mutual interest, preparedness of staff, military medicine and military-political consultations.