Էրդողանի խնդրանքով Պուտինը տեղեկացրել է Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական կողմից նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել,որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը առնչվող հարցերը, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Կրեմլի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունից:
Նշվում է, որ Թուրքիայի նախագահի խնդրանքով Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման հիմնական արդյունքների մասին, որը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրման տարեդարձին:
«Կարևոր է, որ բանակցությունների ընթացքում հաստատվել է Բաքվի և Երևանի պատրաստակամությունը` փոխգործակցելու տարածաշրջանում կայունության ապահովման համատեքստում, ինչպես նաև երկու պետությունների միջև սահմանազատման և սահմանազատման մեխանիզմներ ստեղծումը: Բացի այդ,  կողմերը տրամադրված են առեւտրատնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի վերականգնման գործնական հարցերի լուծմանը:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ընդգծելով Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական դերի կարևորությունը, հանդես է եկել ջանքերի հետագա համակարգման օգտին, այդ թվում ՝ կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման վերահսկման ռուս-թուրքական կենտրոնի հնարավորությունները օգտագործելով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Путин информировал Эрдогана об основных итогах трёхсторонней встречи лидеров России, Азербайджана и Армении
Путин информировал Эрдогана об основных итогах трёхсторонней встречи лидеров
России, Азербайджана и Армении
По инициативе турецкой стороны состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Кремля, по просьбе президента Турции Владимир Путин информировал об основных итогах трёхсторонней встречи лидеров России, Азербайджана и Армении 26 ноября в Сочи, приуроченной к годовщине подписания Заявления по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года. Важно, что в ходе переговоров подтвердилась готовность Баку и Еревана взаимодействовать в контексте обеспечения стабильности в регионе, а также создать механизмы делимитации и демаркации границы между двумя государствами. Кроме того, проявлен настрой на решение практических вопросов восстановления торгово-экономических и транспортных связей.
Эрдоган, отметив значимость посреднической роли Российской Федерации, высказался в пользу дальнейшей координации усилий, в том числе с использованием возможностей российско-турецкого центра по контролю за прекращением огня и всех военных действий в зоне конфликта.