Շիրակի մարզի Ախուրյան, Արթիկ, Ամասիա և Աշոցք համայնքներում  ՏԻՄ ընտրություններ են
ԳՅՈՒՄՐԻ, 5  ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Շիրակի մարզի 4 համայնքում՝ Ախուրյանում, Արթիկում, Ամասիայում և Աշոցքում դեկտեմբերի 5-ին  համամասնական ընտրակարգով ՏԻՄ ընտրություններ են:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ախուրյան համայնքում ի սկզբանե 4 քաղաքական ուժ էր գրանցվել՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Իկիլիկյան», «Ախուրյան» և «Հաղթանակ» դաշինքները: Սակայն փաստաթղթային անճշտությունների պատճառով վարչական դատարանը «Իկիլիկյան» կուսակցությունների դաշինքի գրանցումը համարել է անվավեր՝ բավարարելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հայցն ընդդեմ թիվ 32 տարածքային ընտրական հանձնաժողովի: Այսպիսով Ախուրյանում 3 քաղաքական ուժ կպայքարի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Հաղթանակ» դաշինքն ու «Ախուրյան» կուսակցությունների դաշինքը:
Արթիկում ընտրապայքարի մեջ է 6 քաղաքական ուժ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Ապրելու երկիր», «Ազատական», «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունները, «Հանուն հանրապետության ժողովրդավարության պաշտպանների դաշինքը» և «Միասնական Արթիկ» դաշինքը։ «Հանրապետություն» կուսակցության գրանցումը մերժվել է, քանի որ ընտրացուցակում ընդգրկված թեկնածուների առնվազն 50 տոկոսը չի եղել Արթիկից և միավորվող համայնքներից:
Ամասիայում անցկացվող ՏԻՄ ընտրություններին 3 քաղաքական ուժ է մասնակցում՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը և «Ազատություն» ու «Համերաշխություն» արտախորհրդարանական կուսակցությունների միավորմամբ ստեղծված «Արփի-Ամասիա» դաշինքը:
Աշոցք համայնքում 2 քաղաքական ուժ կպայքարի՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ու ԲՀԿ-ն:
Այս ՏԻՄ ընտրությամբ կվերականգնվեն ԽՍՀՄ ժամանակների շրջանները։ Խոշորացվող համայնքների կազմում կընդգրկվեն այն բնակավայրերը, որոնք խորհրդային տարիներին եղել են համանուն նախկին շրջանների կազմում։ Մինչ այս ընտրությունն արդեն խոշորացված Ախուրյանում նոր միավորումներ կլինեն: Համայնքը կունենա 35 բնակավայր: Արթիկին կմիանա 23 գյուղ՝ կազմելով 24 բնակավայր ունեցող համայնք՝ Արթիկ կենտրոնով: Կմիավորվեն նաև նախկինում խոշորացված Արփի և Ամասիա համայնքները: Արդյունքում 25 բնակավայրով կձևավորվի Ամասիա համայնքը: Աշոցքը խոշորացումից հետո կունենա 25 բնակավայր:

Выборы ОМС в Ширакской области проходят в общинах Ахурян, Артик, Амасия и Ашоцк
5 декабря выборы Органы местного самоуправления стартовали  пройдут по пропорциональной системе в 4 общинах Ширакской области: Ахурян, Артик, Амасия и Ашоцк.
Как передает Арменпресс, изначально в общине Ахурян были зарегистрированы 4 политические силы: партия «Гражданский договор», блоки «Икиликян», «Ахурян» и «Ахтанак» («Победа»). Однако из-за неточностей в документации административный суд признал регистрацию блока партии «Икиликян» недействительной, поддержав иск партии «Гражданский договор» против 32-й территориальной избирательной комиссии. Таким образом, в Ахуряне будут бороться три политические силы: партия «Гражданский договор», блок «Победа» и блок партий «Ахурян».
В избирательной кампании Артика участвуют 6 политических сил: «Гражданский договор», «Страна для  жизни», «Либеральная», «Армянская революционная федерация», «Альянс защитников демократии в стране» и блок «Единый Артик». В регистрации партии «Республика» было отказано, поскольку не отвечало требованию - не менее 50% кандидатов, включенных в список избирателей, должны быть из объединяющихся общин от Артика.
В Амасии в выборах Органов местного самоуправления участвуют три политические силы: партия «Гражданский договор», Республиканская партия Армении и блок «Арпи-Амасия», образованный объединением внепарламентских партий «Свобода» и «Солидарность». В общине Ашоцка будут бороться две политические силы: партия «Гражданский договор» и партия «Процветающая Армения.
С этими выборами в Органы местного самоуправления будут восстановлены районы времен СССР. В укрупняющиеся общины войдут поселки, которые в советские годы входили в состав бывших одноименных районов. Уже до этих выборов в Ахуряне будут новые укрупненные единицы. В общине будет 35 населенных пунктов. 23 села присоединятся к Артику, образуя общину из 24 населенных пунктов, и центром будет Артик. Будут объединены и ранее укрупненные  общины Арпи и Амасии. В результате будет сформирована община Амасия из 25 населенных пунктов. После расширения в Ашоцке будет 25 населенных пунктов.