Օտարերկրյա պետություններում արդեն կան սփյուռքի գործերի հանձնակատարների որոշ թեկնածուներ․ Սինանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օտարերկրյա պետություններում սփյուռքի գործերի հանձնակատարների նշանակումներ դեռ չեն արվել, սակայն արդեն իսկ կան թեկնածուներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր  տարեկան ամփոփիչ ասուլիսում՝ անդրադառնալով վերջերս ընդունված օրենքի նախագծին, որով ներդրվել է սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտ:
«Մենք չունենք դեռ նշանակված հանձնակատարներ, ունենք թեկնածուներ: Այս պահին պլանավորման փուլում ենք, թե աշխարհագրականորեն ինչպես բաժանենք երկրները կամ տարածքները, որպեսզի մեր նպատակին հասնենք»,-ասաց Սինանյանը:
Անդրադառնալով նպատակին՝ նա նշեց, որ հանձնակատարի գրասենյակը փոքր մարմին է, այն շատ ավելի փոքր է, քան նախարարությունն էր, եթե նույնիսկ երբևէ հասնեն նախարարարության աշխատակիցների քանակին՝ 90 և ավելի, միևնույն է, դա բավարար չի լինելու լիովին, արդյունավետ, ճիշտ ժամանակին և խորապես համագործակցելու 7 մլնից ավել սփյուռքի հետ:
«Այդ թիվը չի ապահովում այն որակային հնարավորությունները,  որոնք մենք կարող ենք ապահովել, եթե տեղում ունենանք ներկայացուցիչներ: Հետևաբար, ունենալով հանձնակատար համայնքում, մենք  կարող ենք տեղում ապահովել ներկայություն, անձ, որը զբաղվելու է Հայաստան-սփյուռք գործակցությամբ, որը լինելու է ազդեցիկ անձնավորություն, ընդունելի՝ համայնքի մեծամասնության կողմից: Լինելու են մարդիկ, որոնք պատրաստ են աշխատել, աջակցել մե, ամրապնդել Հայաստան-սփյուռք կապերը»,-ասաց Սինանյանը:
Ըստ նրա՝ հանձնակատարները ինչ-որ չափով բեռնաթափելու են դիվանագիտական ծառայության պարտավորվածությունները, որպեսզի դիվանագետներն ավելի շատ զբաղվեն դիվանագիտությամբ, իսկ համայնքային հարցերով, սփյուռքով զբաղվի Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը:
Օտարերկրյա պետություններում նախատեսվում է հասարակական հիմունքներով նշանակել սփյուռքի գործերի հանձնակատարներ՝ խորհրդականի կարգավիճակով:

There are already candidates for Diaspora Affairs Commissioners in foreign countries – Sinanyan
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. No appointments of Diaspora Commissioners have been made in foreign countries so far, but there are already candidates, ARMENPRESS reports High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia Zareh Sianayan said in his annual press conference, referring to the recently adopted draft law on the establishment of the institution of Diaspora Affairs.
"We do not have commissioners appointed yet; we have candidates. At the moment we are in the planning stage of how to geographically divide the countries or territories in order to achieve our goal," Sinanyan said.
Referring to the goal, he noted that the commissioner's office is a small body, it is much smaller than a ministry, even if they ever reach the number of employees of the ministry - 90 or more, it will not be enough to cooperate with more than 7 million Diaspora fully, efficiently, on time, deeply.
“That number cannot ensure the opportunities we can ensure if we have representatives on the ground. Therefore, by having a commissioner in the community, we can provide presence on the ground, a person who will be involved in the Armenia-Diaspora partnership, who will be an influential person, acceptable to the majority of the community. There will be people who are ready to work, support us, strengthen the Armenia-Diaspora ties”, Sinanyan said.