Հղկվում է փաթեթ. Ռուդենկոն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկն է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին նշել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն՝ անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ չնայած Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին համաձայնությանը, այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի վերաբերյալ կողմերի միջև առկա են տարաձայնություններ։
«Ըստ էության, խոսքը երկու երկրների համար խաղաղ գոյակցությունից կոնկրետ գործնական օգուտներ քաղելու հնարավորության մասին է։ Ռուսաստանն այս գործընթացի անմիջական մասնակիցն է: 2021 թվականի հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած գագաթնաժողովում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները պայմանավորվել են ստեղծել եռակողմ աշխատանքային խումբ՝ երեք երկրների փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ։ Այս մեխանիզմի շրջանակներում կարևոր նախապատրաստական աշխատանք է կատարվել թե երկաթուղու, թե ճանապարհային կապերը տարածաշրջանում վերականգնելու ուղղությամբ: Ներկայումս «հղկվում է» փաթեթ, այս մոտեցումը կապահովի կայացված որոշումների կայունությունը»,-նշել է Անդրեյ Ռուդենկոն։
Նրա խոսքով, ընթացիկ համատեղ աշխատանքի համար անհրաժեշտ ազդակ են տվել նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների համապատասխան պայմանավորվածությունները։ Ռուդենկոն ընդգծել է, որ կենտրոնանում են համատեղ ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունների պարամետրերի մշակումը շուտափույթ ավարտելու, ինչպես նաև կոնկրետ նախագծերի մեկնարկի վրա։

YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. The unblocking of all economic and transport connections in South Caucasus is one of the “important directions” of the work for normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko told TASS in an interview in response to an observation that despite the agreement on unblocking there are disagreements between the sides regarding concrete steps in this direction.
“Basically this is about the chance of the two countries for obtaining concrete practical benefits from peaceful co-existence. Russia is a direct participant of this process. During the 2021 January 11 Moscow summit the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan agreed to create a trilateral working group co-chaired by the deputy prime ministers of the three countries. Within the framework of this mechanism important preparatory work has been done for both railway and road connection restoration in the region. Right now a package is being refined, this approach will ensure the stability of the decisions made,” Rudenko said.