Հղկվում է փաթեթ. Ռուդենկոն անդրադարձել է Հարավային Կովկասում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկն է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին նշել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն՝ անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ չնայած Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին համաձայնությանը, այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի վերաբերյալ կողմերի միջև առկա են տարաձայնություններ։
«Ըստ էության, խոսքը երկու երկրների համար խաղաղ գոյակցությունից կոնկրետ գործնական օգուտներ քաղելու հնարավորության մասին է։ Ռուսաստանն այս գործընթացի անմիջական մասնակիցն է: 2021 թվականի հունվարի 11-ին Մոսկվայում կայացած գագաթնաժողովում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները պայմանավորվել են ստեղծել եռակողմ աշխատանքային խումբ՝ երեք երկրների փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ։ Այս մեխանիզմի շրջանակներում կարևոր նախապատրաստական աշխատանք է կատարվել թե երկաթուղու, թե ճանապարհային կապերը տարածաշրջանում վերականգնելու ուղղությամբ: Ներկայումս «հղկվում է» փաթեթ, այս մոտեցումը կապահովի կայացված որոշումների կայունությունը»,-նշել է Անդրեյ Ռուդենկոն։
Նրա խոսքով, ընթացիկ համատեղ աշխատանքի համար անհրաժեշտ ազդակ են տվել նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների համապատասխան պայմանավորվածությունները։ Ռուդենկոն ընդգծել է, որ կենտրոնանում են համատեղ ենթակառուցվածքային նախաձեռնությունների պարամետրերի մշակումը շուտափույթ ավարտելու, ինչպես նաև կոնկրետ նախագծերի մեկնարկի վրա։

Пакет еще дорабатывается: Руденко прокомментировал вопрос разблокирования инфраструктур на Южном Кавказе
Пакет еще дорабатывается: Руденко прокомментировал вопрос разблокирования
инфраструктур на Южном Кавказе
Разблокирование всех экономических и транспортных связей на Южном Кавказе - одно из важных направлений нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Как сообщает «Арменпресс», в интервью, данном ТАСС, об этом говорил замглавы МИД России Андрей Руденко, касаясь того, что, несмотря на договоренность о разблокировании транспортных коммуникаций Южного Кавказа, между сторонами по поводу конкретных шагов в этом направлении существуют разногласия.
«По сути, речь идет о возможности для обеих стран извлечь конкретные практические выгоды от мирного сосуществования. Россия - непосредственный участник этого процесса. На встрече в Москве 11 января 2021 года лидеры России, Азербайджана и Армении договорились создать трехстороннюю рабочую группу под совместным председательством заместителей премьер-министров трех стран. В рамках этого механизма проделана значительная подготовительная работа по восстановлению как железнодорожного, так и автомобильного сообщения в регионе. Пакет дорабатывается, такой подход обеспечит стабильность принимаемых решений», - сказал Андрей Руденко.
По его словам, соответствующие договоренности, достигнутые руководителями России, Азербайджана и Армении 26 ноября в Сочи, придали необходимый импульс текущей совместной работе. Руденко подчеркнул, что они нацелены на скорейшее выполнение параметров совместных инфраструктурных инициатив, а также на запуск конкретных проектов.