Կառավարությունը վավերացրել է ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև կնքված համագործակցության համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը վավերացրել է Եվրասիական տնտեսական միության և նրա անդամ պետությունների և Սինգապուրի Հանրապետության միջև համապարփակ տնտեսական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, համաձայնագիրը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի կողմից:
Համապարփակ տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրով նախատեսվում է կողմերի փոխազդեցության բազմակողմ զարգացման պարտավորություն, որի նպատակն է հանդիսանում ապրանքների և ծառայությունների առևտրի խթանումը, կոոպերացիայի ընդլայնումը, ինչպես նաև կապիտալ ներդրումների, ընկերությունների հիմնադրման և գործունեության պաշտպանության ժամանակակից ստանդարտների ապահովումը։
Միաժամանակ, վերոնշյալ համաձայնագրով ամրագրվում է ապրանքների ազատ առևտրի, ներդրումների և ծառայությունների մասով համաձայնագրերի կնքման կողմերի մտադրությունը՝ համաձայն վերջիններիս կողմից սահմանված կանոնների և իրավասությունների։
Համաձայնագրի նպատակն է ստեղծել շահավետ միջավայր և պայմաններ փոխադարձ առևտրային հարաբերությունների զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում Կողմերի միջև տնտեսական համագործակցության խթանման համար, ինչպես նաև վերացնել Կողմերի միջև առևտրային և ներդրումային խոչընդոտները, նվազեցնել բիզնեսի ծախսերը և բարձրացնել տնտեսական արդյունավետությունը:

Правительство Армении ратифицировало Соглашение о сотрудничестве между ЕАЭС и Сингапуром
Правительство Армении ратифицировало Рамочное соглашение о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами и Республикой Сингапур.
Как передает «Арменпресс», соглашение было подписано 1 октября 2019 года вице-премьером Армении Мгером Григоряном.
Соглашением о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве предусматривается обязательство многостороннего развития взаимодействия сторон, целью которого является стимулирование торговли товарами и услугами, расширение кооперации, а также обеспечение современных стандартов защиты капитальных инвестиций, учреждения и деятельности компаний.
В то же время, вышеуказанным соглашением закрепляется намерение сторон заключить соглашения о свободной торговле товарами, инвестициях и услугах в соответствии с правилами и компетенциями, установленными последними.
Цель соглашения - создание благоприятной среды и условий для развития взаимных торговых отношений и стимулирования экономического сотрудничества между сторонами в сферах, представляющих взаимный интерес, а также устранение торговых и инвестиционных барьеров между сторонами, снижение расходов на бизнес и повышение экономической эффективности.