SPRING PR-ը ՝ միջազգային WCFA-ի Davos Digital PR Awards-ի հաղթող
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: SPRING PR ընկերությունը հաղթող է ճանաչվել WCFA-ի Davos Digital PR Awards մրցանակաբաշխության Best Digital PR Project անվանակարգում՝ «Երեմյան Փրոջեքթս»-ի հետ համատեղ իրականացված «Կաթը սեր է» հաղորդակցային արշավով։
Արշավի նպատակն էր հանրության շրջանում ձևավորել կաթ և կաթնամթերք օգտագործելու նոր մշակույթ, բարձրացնել կաթնամթերքի օգտակարության մասին իրազեկվածության մակարդակը, հանրայնացնել պարենային անվտանգության մարտահրավերները՝ շեշտելով բնական մթերքներ օգտագործելու կարևորությունը:
«Կաթը սեր է» արշավը մեկնարկել էր 2020 թվականի մայիսին՝ համավարակով պայմանավորված արտակարգ դրության և ճգնաժամի պայմաններում. մարդիկ մեկուսացած էին տներում, բազմաթիվ ընկերությունների գործունեությունը դադարեցված էր, ԶԼՄ-ները գործում էին հեռավար։ Փոխվում էր սպառողական վարքը, տարբեր ոլորտների կազմակերպությունների, ապրանքների և ծառայությունների հանդեպ վերաբերմունքը, ներկայացվող պահանջներն ու ակնկալիքները: «Կաթը սեր է» արշավով ազդարարվեց «Yeremyan Products» ապրանքանիշի կաթնամթերքի մուտքը շուկա:
SPRING PR ընկերության համահիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը, անդրադառնալով թվային հարթակում արշավի իրականացման առանձնահատկություններին, նշեց.
«Ճգնաժամային պայմաններում շատ կազմակերպություններ ենթարկվեցին բարդ և կարևոր տրանսֆորմացիաների՝ հրաժարվելով փորձված, երկար տարիներ իրենց արդարացնող և արդյունավետ բիզնես մոտեցումներից։ Արդի հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն էլ իրենց հերթին արմատական փոփոխություններ էին ապրում՝ զարգանալով, բարդանալով, գրավելով նորանոր լսարաններ։  Հաղորդակցությունների մասնագետներն առաջիններից էին, որ արձագանքեցին իրավիճակին և սկսեցին փնտրել լսարանի հետ հաղորդակցվելու նոր մոտեցումներ, առավել արդյունավետ ուղիներ և ձևաչափեր: «Կաթը սեր է» հաղորդակցային արշավն իրականացրել ենք՝ կիրառելով Digital տարբեր գործիքներ, նորարար և հետաքրքիր մեթոդներ։ Արշավը նաև առանձնահատուկ էր այն առումով, որ այդ օրերին մարդիկ սիրո, ջերմության և դրական էներգիայի կարիք ունեին, ինչը փոխանցելը մեր արշավի հիմնական նպատակներից մեկն էր։ Ուստի ընտրեցինք «Կաթը սեր է» ջերմ կարգախոսը։ Միջազգային ժյուրին արշավը հավանության է արժանացրել,  ակտիվորեն քննարկել  և այն  բնորոշել որպես հոգատարություն ու ջերմություն փոխանցող, հետաքրքիր ռազմավարությամբ իրականացված նախագիծ: Շնորհակալ ենք մեր միջազգային գործընկերներին այս բարձր գնահատականի համար»։
«Կաթը սեր է» արշավը կաթնամթերքի հայաստանյան շուկայի բազմազանության և մրցակցային թեժ պայմանների համատեքստում կայուն դիրքավորման նոր ու յուրահատուկ մոտեցում էր։ «Կաթը սեր է» արշավի համար ոգեշնչման աղբյուր է եղել հայտնի Got Milk?   սոցիալական արշավը (ԱՄՆ, 1993):
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը նշեց.
«Երբ 2020 թվականի մարտից ռեստորանների գործունեությունը դադարեցվեց, մենք շատ արագ կողմնորոշվեցինք և մեր ամբողջ ներուժն ուղղեցինք  դեպի գյուղատնտեսական նախագծեր: Շատ կարճ ժամանակում՝ ընդամենը մեկ ամսում, լայն ու բազմազան շուկայի մրցակցային թեժ պայմաններում, մեր ֆերմաներում արտադրվող ու ռեստորանների համար նախատեսված թարմ, որակյալ կաթնամթերքը ներկայացրինք մեր սպառողներին՝ Yeremyan Products ապրանքանիշի ներքո: Նույն ընթացքում հաջողությամբ իրականացրինք իրազեկման ու հանրայնացման արշավը։ Բավականին դրական արձագանքներ ստացանք սպառողներից. գնահատվեց և՛ մեր գաղափարը, և՛ Yeremyan Products-ի ամբողջ արտադրանքը, և՛ դրա մատուցումը։ Ուրախ եմ ու հպարտ, որ SPRING PR ընկերության մեր գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքը բարձր գնահատանքի է արժանացել նաև միջազգային հանրության կողմից»:
Նշենք նաև, որ 2017 թվականին SPRING PR-ընկերության «Լինե՛նք հոգատար Հայաստան» նախագիծը Դավոսում արժանացել էր «C4F Davos, Ապագայի Պրո Բոնո» անվանակարգի մրցանակին:
WCFA-ի նախագահ Մաքսիմ Բեհարն իր խոսքում նշեց, որ Davos Digital PR Awards-ն անցկացվում է առաջին անգամ.
«Davos Digital PR Awards-ն ամբողջությամբ նվիրված է բիզնեսի թվային հաղորդակցություններին, պետք է նշեմ, որ մրցակցությունն իսկապես շատ բարձր էր։ Սա վկայությունն է նրա, որ բիզնես հաղորդակցություններն ամբողջությամբ տեղափոխվում են թվային տիրույթ, և ես հավատացած եմ, որ ետդարձի ճանապարհ չկա։ WCFA-ի ժյուրիի կազմը գլխավորող սոցիալական մեդիայի փորձագետ Ռուի Մարտինսը համախմբել էր փորձառու մասնագետների աշխարհի բոլոր մայրցամաքներից, ինչը SPRING PR-ի հաղթանակն էլ ավելի արժեքավոր է դարձնում: Անկեղծորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի իմ գործընկերներին, մաղթում նորանոր հաղթանակներ ու նախագծեր, տաղանդներ և, իհարկե, մրցանակներ»։
WCFA-ի Davos Digital PR Awards-ը գնահատում է հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության ոլորտի ամենահետաքրքիր, ինքնատիպ ու արժեքավոր արշավներն ու  բացառիկ մասնագիտական աշխատանքը։ Best Digital PR Project անվանակարգում դիտարկվել են թվային հարթակում թիրախային ռազմավարությամբ իրականացված այն արշավները, որոնք փոխել են տվյալ բրենդի կամ արտադրանքի վերաբերյալ կարծիքները, կոտրել կարծրատիպերը և ձևավորել նոր վերաբերմունք։
Davos Digital PR Awards-ին ներկայացվել էին 2020 թվականի հունվարից մինչև 2021 թվականի հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում մեկնարկած ամենաակնառու նախագծերը, որոնք դիտարկվել են երեք անվանակարգերում՝ Best Digital PR Project, Best Digital PR Company, Digital PR Guru of 2021։ SPRING PR-ը Best Digital PR Project անվանակարգի Gold Winner-ն է։ Մրցանակաբաշխությանը մասնակցում էին կազմակերպություններ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, Բրազիլիայից, Բուլղարիայից, Կանադայից, Էստոնիայից, Վրաստանից, Իտալիայից, Ռուսաստանից, Սինգապուրից, Իսպանիայից, Միացյալ Թագավորությունից և Միացյալ Նահանգներից։
SPRING PR ընկերությունը հիմնադրվել է 2009 թվականին  և մասնագիտացած է ռազմավարական PR-ի, միջոցառումների կազմակերպման, հաղորդակցությունների կառավարման և հետազոտությունների ոլորտներում: SPRING PR-ի թիմն անդամակցում է միջազգային այնպիսի հեղինակավոր կառույցների, ինչպիսիք են PR-ի միջազգային ասոցիացիան (IPRA), Հասարակայնության հետ կապերի կանոնակարգող ինստիտուտը (CIPR): Ընկերությունը հաղորդակցությունների ոլորտի այնպիսի հեղինակավոր մրցանակաբաշխությունների մրցանակակիր է, ինչպիսիք են  IPRA Golden World Awards-ը, Eventiada IPRA Golden World Awards-ը, C4F Davos Awards (Communication for Future Davos Awards)-ը: 2019 թվականին SPRING PR-ընկերությունն իր  10-ամյակի առիթով Երևանում հյուրընկալել էր միջազգային PR-օրացույցում ամենախոշոր միջոցառումը՝ Միջազգային PR ասոցիացիայի (IPRA) Golden World Awards  մրցանակաբաշխությունն ու Գալա ընթրիքը:
2020 թվականին SPRING PR-ը համագործակցության հուշագրեր է ստորագրել իր միջազգային գործընկերներից Stratcomm Africa-ի, բրիտանական Jasper Alliance London Limited-ի, եվրոպական M3 Communications Group Inc-ի և վրացական PR Consulting Group-ի հետ:
2021 թվականին SPRING  PR-ն առաջին անգամ հայկական PR-ընկերությունների պատմության մեջ դարձել է PR ոլորտի օսկար համարվող IPRA Golden World Awards մրցանակաբաշխության հաղթող:
The World Communication Forum Association (WCFA) ոչ առևտրային, անկախ կազմակերպությունը ստեղծվել է 2014 թվականի նոյեմբերին՝ Եվրոպայից, Ասիայից և Լատինական Ամերիկայից հաղորդակցության մասնագետների կողմից և գործում է Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում: WCFA-ի նպատակն է ակտիվորեն նպաստել ժամանակակից գլոբալ հաղորդակցությունների զարգացմանն ամբողջ աշխարհում: WCFA-ի գործունեության հիմնական ուղղություններն են՝ հաղորդակցության, ԶԼՄ-երի և հասարակայնության հետ կապերի միջոցով միջսահմանային և միջմշակութային մասնագիտական հանրույթի ձևավորումը, ֆինանսավորման և միջազգային փորձառությունների միջոցով հաղորդակցության երիտասարդ մասնագետների աջակցությունը, ինչպես նաև վարքի ու կրթական նոր մոդելների, ճանաչելիության և ազդեցության նոր մեթոդների ակտիվացումը:

SPRING PR is the winner of WCFA Davos Digital PR Awards
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. Armenian SPRING PR-company has been announced among the winners of WCFA Davos Digital PR Awards as the Best Digital PR Project for "Milk is Love" communication campaign carried out jointly with "Yeremyan Projects".
The aim of the campaign was to promote a culture of consuming milk among Armenians, to raise awareness on the benefits of dairy products and to spread a word on food security challenges, emphasizing the importance of purchasing natural products.
The "Milk is love" campaign was launched in May 2020, during the lockdown due to COVID-19 pandemic, when people were isolated in their homes, many companies were temporarily closed, and the media moved to remote work. Consumer behavior as well as attitudes towards organizations, products and services in different industries, requirements and expectations were changing.  At that very moment "Yeremyan Products" brand entered the mass market with the "Milk is love" campaign.
Tatevik Simonyan, the co-founder and director of the international projects of SPRING PR, underlining the characteristics of digital campaigns, notes, “In times of crisis many organizations have undergone complex and important transformations abandoning tried and tested business approaches that have justified themselves for many years.  Modern communication technologies, in their turn, faced radical changes by developing, becoming more complex and attracting new audiences. Communication professionals were among the first who responded to new circumstances, starting to look for new approaches, more efficient ways and formats of communicating with various target groups. We have implemented the “Milk is love” communication campaign by using several digital tools, innovative and interesting methods. The campaign was special as soon as people were seeking love, warmth and positive energy those days and our main goal was to deliver it to them. That is why we chose the warm slogan - “Milk is love”. The international jury approved the campaign, actively discussed it, and described it as a project with an interesting strategy that conveys care and warmth. We are grateful to our international colleagues for the high recognition.”
The "Milk is Love" campaign was a new and unique approach of sustainable positioning in the context of the diverse and highly competitive Armenian dairy products market. "Milk is Love" campaign was inspired by the famous Got Milk? social campaign (USA, 1993).
Davit Yeremyan, Director General of Yeremyan Projects”, says, “In March, 2020, when restaurants were closed due to the pandemic, we used the window of opportunity and focused all our potential on agricultural projects. In a very short time, in just one month we entered a highly competitive market with our Yeremyan products brand presenting to our consumers high-quality and healthy dairy foods produced on our farms and primarily designed for our restaurants. Parallelly we successfully implemented a public awareness campaign on benefits of milk consumption. We got quite positive feedback from our consumers. And I am happy and proud that our joint effort with our long-standing partner - SPRING PR, has been highly appreciated by the international community. "
SPRING PR has also received the Communication 4 Future Davos Awards 2017 for the title "Pro Bono of the Future" for its Corporate Social Responsibility Project - "Lets Care, Armenia - World Water Day".
WCFA President Maxim Behar says: "This is the first edition of Davos Awards dedicated particularly on digital business and the competition was really very high. This is proof that all PR business goes online and I do believe that there will be no way back. WCFA Jury, headed by the well known social media expert Rui Martins, was combined of experienced professionals from all continents and it makes the win of SPRING PR much more valuable. I sincerely congratulate my Armenian colleagues and wish them many more wins of clients, projects, talents and - of course - awards.
The Davos Digital PR Awards recognize unique and valuable campaigns and exceptional professional work by public relations and communications professionals from around the world. Best Digital PR Project award gives a high recognition to the most memorable digital campaigns that are shifting consumers, and other key audiences' perspectives on the product, breaking stereotypes and forming new attitudes.
The most outstanding projects launched nationwide between January 2020 and July 2021 were considered in three categories - Best Digital PR Project, Best Digital PR Company, Digital PR Guru of 2021 - in the first edition of Davos Digital PR Awards. SPRING PR is the gold winner of the Best Digital PR Project. Entries were received from Armenia, Brazil, Bulgaria, Canada, Estonia, Georgia, Italy, Russia, Singapore, Spain, United Kingdom, and the United States.
SPRING PR is an award-winning PR and research company founded in 2009 specializing in the spheres of strategic communications, reputation management, events’ organization and researches. The company cooperates with a number of local and international large, medium and small enterprises, state institutions, non-governmental and charitable organizations.
SPRING PR is a part of global PR community, with professional involvement in such reputable international organizations as the International Public Relations Association (IPRA) and the Chartered Institute of Public Relations (CIPR).
Over the years, SPRING PR and its team have received top awards and recognition, including C4F Davos Awards (Communication for Future Davos Awards), IPRA Golden World Awards, Eventiada IPRA Golden World Awards.
It is worth noting that in 2019, on the occasion of the 10th anniversary of SPRING PR, Yerevan hosted the biggest event in the sphere of PR - Golden World Awards 2019 of the International PR Association (IPRA) and the Gala Dinner. About 120 experts, representatives of state agencies, executive officers of big companies, communication specialists from more than 50 countries arrived in Armenia.
In June 2020, SPRING PR signed two other memorandums of collaboration with its internationalpartners Stratcomm Africa, Jasper Alliance London Limited, European M3 Communications Group. Inc,  and the  GeorgianPR Consulting Group.
In 2021 for the first time in the history of Armenian PR companies, SPRING PR has been announced among the winners of “IPRA Golden World Awards - 2021” which is considered the Oscar of the field.
WCFA is first about individuals who have the ability to think global, act global. Every such individual is an ambassador who not only represents her/his region or organization on this truly global platform but also aspires to be the frontrunner in the development of the global communication culture. WCFA aims to contribute actively to the development of the modern public communications worldwide.
Key areas of activity
∙ Forming a cross-border and cross-cultural community of professionals and increasing its strong global influence via an agenda focused on communications, media, public relations, branding and leadership.
∙ Proceeding from the idea of communication as a key factor in the development of the humanity and aiming to intensify the the research of future specifics: new behaviour models, educational models, recognition and influence.
∙ Supporting young professionals by financing cross-national internships for students from communications schools.
∙ Supporting the annual World Forum "Communication on Top" in Davos as a platform for discussion that shapes the global communications agenda and foresees the influence of different media channels on society, business and the communications industry.