Հայաստանը և Միացյալ Թագավորությունը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը հունվարի 20-ին, նշում են երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հայ-բրիտանական միջպետական հարաբերությունները հաստատվել են ուղիղ 30 տարի առաջ՝ 1992 թ. հունվարի 20-ին:
Անշուշտ, հայ-բրիտանական առնչությունները, այդ թվում՝ միջպետական, շատ ավելի խոր արմատներ ունեն և չեն սահմանափակվում նորանկախ Հայաստանի 30-ամյա պատմությամբ: Կարելի է հիշել թեկուզ 1918-20 թթ. առաջին հանրապետության ժամանակաշրջանը, երբ Հայաստանը անգլո-ֆրանսիական դաշինքի գլխավորությամբ Առաջին աշխարհամարտում հաղթած Անտանտի (Համաձայնության) միության դաշնակիցն էր և հաղթող պետությունների թվում էր, իսկ Բրիտանիան գերիշխող դիրքեր էր ստացել ողջ տարածաշրջանում:
Հայաստանը և Մեծ Բրիտանիան վերականգնեցին միջպետական բարեկամական հարաբերությունները Խորհրդային Միության փլուզումից հետո` 1991 թվականին, երբ Հայաստանը հռչակեց իր անկախությունը: Միացյալ Թագավորությունը ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետությունը 1991 թ. դեկտեմբերի 31-ին:
1992 թ. հունվարի 20-ին Հայաստանի Հանրապետությունը և Միացյալ Թագավորությունը դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել: Նույն թվականի հոկտեմբերին Լոնդոնում բացվել է Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունը: Ի դեպ, սա Եվրոպայում Հայաստանի առաջին դեսպանատունն է:
Իսկ Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի առաջին արտակարգ և լիազոր դեսպանը եղել է ՀՀ գործող նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Նա Լոնդոնում դեսպան է նշանակվել 1992-ին և հետագայում վերանշանակվել է նույն պաշտոնում երկու անգամ՝ 1998-2000 թթ. և 2013-2018 թթ.:
Իսկ բրիտանական դեսպանատունը Հայաստանում գործում է 1995 թվականից: Երևանում Միացյալ Թագավորության առաջին արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակվել Դեյվիդ Միլլերը (1995-1997): Նրան հետագայում հաջորդել են դեսպաններ Ջոն Միթչիները (1997-1999) Թիմոթի Մարշալ Ջոնսը (1999-2002), Թորիլդա Մ. Վ. Էբոթ-Վոթը (2003-2005), Էնթոնի Կանտորը (2006-2008), Չարլզ Լոնսդեյլը (2008-2012), Ջոնաթան Էյվսը, Քեթրին Լիչը (2012-2014), (2014-2015) և Ջուդիթ Ֆարնուորթը (2015-2019):
2020 թ. դեկտեմբերի 15-ից Միացյալ Թագավորության միապետ Նորին Մեծություն Եղիսաբեթ 2-րդի դեսպանը Հայաստանում Ջոն Պատրիկ Գալագերն է:
Իսկ 2021 հուլիսի 16-ից Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանն է Վարուժան Ներսեսյանը։
30 տարվա ընթացքում Հայաստանից շուրջ երկու տասնյակ բարձր և բարձրագույն մակարդակի այցեր են եղել Միացյալ Թագավորություն: Միացյալ Թագավորություն են այցելել 1-ին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, գործող նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Հայաստանի արտգործնախարարները, Ազգային ժողովի նախագահները: Բրիտանական կողմից այցերը եղել են հիմնականում նախարարների մակարդակով: 2021 թ. փետրվարին Հայաստան է ժամանել ՄԹ խորհրդարանական փոխպետքարտուղար, Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթնը:
Մեծ Բրիտանիայի 71-րդ վարչապետ Մարգարետ Թետչերը` հանրահայտ «Երկաթե լեդին», Հայաստան է այցելել 1990 թվականի հունիսին, երբ Հայաստանը դեռ ԽՍՀՄ կազմում էր։
Երկու երկրների միջև ստորագրվել է 6 համաձայնագիր ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության, կրթության, գիտության և մշակույթի, օդային հաղորդակցության և այլ բնագավառներում համագործակցության վերաբերյալ և մի քանի հուշագիր՝ այդ թվում Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի միջև առանց սահմանափակումների ճամփորդության մասին:
Այսպիսով, հայ-բրիտանական փոխգործակցության ոչ միակ, բայց կարևոր ոլորտներից են կրթությունը և գիտությունը: Այս բնագավառում Բրիտանիան մի շարք ծրագրեր է իրականացնում, այդ թվում՝ «Չիվնինգ» կրթաթոշակի հաջողված ծրագիրը, որի շնորհիվ տասնյակ հայ երիտասարդներ բարձրակարգ կրթություն են ստացել և շարունակում են ստանալ Մեծ Բրիտանիայի լավագույն բուհերում:
Հայաստանը և Մեծ Բրիտանիան համագործակցում են նաև պաշտպանության ոլորտում: Ամեն տարի ՀՀ և ՄԹ պաշտպանության նախարարություններն անցկացնում են հայ-բրիտանական ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, հաստատվում են պաշտպանական գերատեսչությունների միջև պաշտպանական բնագավառում համագործակցության մեկամյա պլանները:
Երկկողմ առևտրի ծավալները մեծ չեն, սակայն վերջին շրջանում դրական աճի դինամիկա է նկատվում: Ըստ ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվական բազայի՝ 2020 թվականին հայ-բրիտանական երկկողմ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 64.5 մլն ԱՄՆ դոլար: Մինչդեռ բրիտանական կառավարության Միջազգային առտևրի վարչության հաղորդած ավելի թարմ տվյալներով՝ 2020 թ. հունիս-2021 թ. հունիս ժամանակահատվածում Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի միջև ապրանքների և ընդհանուր ծառայությունների առևտուրը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 88.2%-ով և կազմել 64 մլն բրիտանական ֆունտ ստեռլինգ, որը համարժեք է ավելի քան 87 մլն ամերիկյան դոլարին:

Армения и Великобритания отмечают 30-летие установления дипломатических отношений
Республика Армения и Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии 20 января отмечают 30-ю годовщину установления двусторонних дипломатических отношений. Как передает «Арменпресс», армяно-британские межгосударственные отношения были установлены ровно 30 лет назад, 20 января 1992 года.
Конечно, армяно-британские отношения, в том числе и межгосударственные, имеют гораздо более глубокие корни, они не ограничиваются 30-летней историей новой независимой Армении. Можно вспомнить хотя бы 1918-1920 годы - период Первой республики, когда Армения была в числе государств-победителей Антанты, победившей в Первой мировой войне, а Великобритания завоевала господствующее положение во всем регионе.
Армения и Великобритания восстановили межгосударственные дружеские отношения после распада Советского Союза в 1991 году, когда Армения провозгласила свою независимость. Великобритания признала Республику Армения 31 декабря 1991 году.
Республика Армения и Великобритания установили дипломатические отношения 20 января 1992 г. В октябре того же года в Лондоне было открыто посольство Республики Армения в Великобритании. Кстати, это было первое посольство Республики Армения в Европе.
Первым чрезвычайным и полномочным послом Армении в Великобритании стал действующий ныне президент Армении Армен Саркисян. Он был назначен послом в Лондоне в 1992 году, а затем повторно, дважды был назначен на ту же должность в 1998-2000 годах и в 2013-2018годах.
Посольство Великобритании в Армении действует с 1995 года. Первым чрезвычайным и полномочным послом Великобритании в Армении был Дэвид Миллер (1995-1997). Позже его сменили послы Джон Митчинер (1997–1999), Тимоти Маршалл Джонс (1999–2002) и Торилда М. В. Эбботт-Уотт (2003-2005), Энтони Кантор (2006-2008), Чарльз Лонсдейл (2008-2012), Джонатан Авес, Кэтрин Лич (2012-2014), (2014-2015) и Джудит Фарнворт (2015-2019).
15 декабря 2020 г. послом Соединенного Королевства в Армении стал Джон Патрик Галлахер.
С 16 июля 2021 года  послом Армении в Великобритании является Варужан Нерсесян.
За последние 30 лет состоялось около двух десятков визитов высокого уровня из Армении в Великобританию. Великобританию посетили первый президент Левон Тер-Петросян, третий президент Серж Саркисян, действующий президент Армен Саркисян, министры иностранных дел Армении, спикеры Национального собрания. Визиты с британской стороны носили в основном министерский характер. В феврале  2021 г. в Армению прибыла министр ИД Великобритании по делам Европы и Америки Венди Мортон.
71-й премьер-министр Великобритании Маргарет Тэтчер, знаменитая «железная леди», посетила Армению в июне 1990 года, когда Армения еще была частью СССР.
Между двумя странами подписано шесть соглашений о поощрении инвестиций, обороне, образовании, науке, культуре, воздушном сообщении, сотрудничестве в других областях, в том числе и Меморандум о взаимопонимании, в том числе о поездках между Арменией и Великобританией без ограничений.
Образование и наука также являются не единственными, но важными направлениями армяно-британского сотрудничества. Великобритания реализует ряд программ в этой области, в том числе успешную стипендиальную программу Chevening, которая позволила десяткам молодых армян получить высшее образование и продолжить обучение в ведущих университетах Великобритании.
Армения и Великобритания сотрудничают и в сфере обороны. Ежегодно Министерства обороны РА и Великобритании проводят армяно-британские военно-политические консультации, утверждают годичные планы сотрудничества в области обороны.
Объем двусторонней торговли невелик. По данным информационной базы МИД РА в 2020 г.  двусторонний товарооборот между Арменией и Великобританией составил 64,5 миллиона долларов США.