Արցախում ավտովթարի հետևանքով ծանր վնասվածք ստացած երեխան ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է Երևան
Արցախում ավտովթարի հետևանքով ծանր վնասվածք ստացած երեխան ռուս
խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է Երևան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ճարտար քաղաքում հունվարի 19-ին ավտովթարի հետևանքով ծանր վնասվածք ստացած երեխան ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է Երևան։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառմամբ տեղեկացրել է Արցախի Հնրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Ճարտար քաղաքում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով չորս երեխա է վնասվածք ստացել, որոնցից երեքը՝ միջին ծանրության, իսկ մեկը՝ ծանր՝ ողնաշարի բարդ կոտրվածքով: Հաշվի առնելով վերջինիս կոտրվածքի բարդությունը ու վտանգավորությունը՝ բժիշկների ցուցմամբ նրան պետք էր տեղափոխել Երևան ուղղաթիռով: ԱՀ կառավարությունը դիմել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին՝ ուղղաթիռի տրամադրման խնդրանքով, որը բավարարվել է նրանց կողմից, սակայն երեկվա վատ եղանակային պայմանների պատճառով թռիչքը տեղի է ունեցել այսօր առավոտյան: Երեխան հիմա գտնվում է Երևանում՝ բժիշկների վերահսկողության տակ: Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում, սակայն նախատեսվում են ծանր ու բարդ վիրահատություններ, և, հուսանք, կհաջողվի նրա առողջությունը հնարավորինս վերականգնել»,- նշել է ԱՀ պետական նախարարը:
Նա հավելել է, որ 2020թ. պատերազմից հետո սա առաջին դեպքն է, երբ ուղղաթիռի օգտագործման նման հրատապ կարիք է ծագել, և, բարեբախտաբար, հաջողվել է խնդիրը լուծել: «Կուզեի հատուկ շնորհակալություն հայտնել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին և հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովին՝ այս մարդասիրական բնույթի սուր խնդիրն արագ ու արդյունավետորեն լուծելու համար: Սա Արցախում ռուս խաղաղապահների մարդասիրական գործունեության և մեր համագործակցության հերթական օրինակն է»,- ընդգծել է Արտակ Բեգլարյանը:

A child seriously injured in a car accident in Artsakh taken to Yerevan by a Russian peacekeeping helicopter
A child seriously injured in a car accident in Artsakh taken to Yerevan by a Russian
peacekeeping helicopter
YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS. A child who was seriously injured in a car accident in Chartar town of Artsakh on January 19 was taken to Yerevan by a Russian peacekeeping helicopter, ARMENPRESS reports the State Minister of the Artsakh Republic Artak Beglaryan wrote on his "Facebook" page.
"Four children were injured in a car accident in Chartar on January 19, three of them with moderate and one with severe spinal fracture. Given the complexity and danger of this fracture, doctors advised to transport him to Yerevan by helicopter. The Government of Artsakh applied to the Russian peacekeeping forces with a request to provide a helicopter, which was granted by them, but due to bad weather yesterday, the flight took place this morning. The child is now in Yerevan under medical supervision. His life is not in danger, but heavy and complicated surgeries are planned. We hope he will be able to recover as much as possible," said the State Minister of Artsakh.
He added that this is the first time after the 2020 war that such an urgent need for the use of a helicopter has arisen, and, fortunately, the problem has been solved. "I would like to express special thanks to the Russian peacekeeping force, Commander Major-General Andrei Volkov, for resolving this urgent humanitarian problem quickly and effectively. This is another example of the humanitarian activities of Russian peacekeepers in Artsakh and our cooperation," Artak Beglaryan said.