Բելառուսի արդարադատության նախարարը հետաքրքրված է Հայաստանում ՔԿԱԳ ոլորտի թվայնացման աշխատանքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախարար Կարեն Անդրեասյանը հանդիպել է Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան  Ալեքսանդր Կոնյուկին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են Արդարադատության նախարարությունից, Կարեն Անդրեասյանը ներկայացրել է դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների, էլեկտրոնային արդարադատության համակարգի ներդրման ծրագիրը։
Դեսպան Կոնյուկն ընդգծել է, որ Բելառուսի արդարադատության նախարարությունը հետաքրքրված է Հայաստանում ՔԿԱԳ ոլորտի թվայնացման, ինչպես նաև փաստաթղթերի միջազգային վավերացման՝ էլեկտրոնային ապոստիլով։
Ալեքսանդր Կոնյուկը հետաքրքրվել է Արդարադատության նախարարության «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կարողություններով, և պայմանավորվածություն  է ձեռքբերվել կնքել համաձայնագիր Բելառուսում գործող փորձագիտական կենտրոնի և նախարարության միջև ։
Դեսպանը նշել է, որ Հայոց Ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ ուսումնասիրություններ է կատարում և մտահոգված է այդ հարցով, հավելելով՝ Բելառուսը ևս 1941-1945թթ․ Ցեղասպանության զոհ է դարձել։

Armenian Minister of Justice holds meeting with Ambassador of Belarus
YEREVAN, JANAURY 24, ARMENPRESS. Minister of Justice of Armenia Karen Adnreasyan received Ambassador of Belarus to Armenia Alexander Konyuk, the ministry reports.
Minister Andreasyan presented the judicial reforms and the program of introducing electronic justice system.
The Ambassador said the justice ministry of Belarus is interested in the digitization of the field of civil status acts registration in Armenia. He was also interested in the capacities of the justice ministry’s Expert Center SNCO, and an agreement was reached to sign a contract between the expert center based in Belarus and the Armenian justice ministry.
The Ambassador also said that he is conducting studies over the Armenian Genocide and is concerned over the issue, adding that Belarus has also become a victim of genocide in 1941-1945.