Աշխարհում նոր ռեկորդ Է սահմանվել COVID-19-ով հիվանդացածների թվով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ շաբաթ աշխարհում ավելի քան 21 միլիոն մարդ Է վարակվել կորոնավիրուսով, ինչն իրենից ներկայացնում Է նոր առավելագույնը համավարակի ամբողջ ժամանակամիջոցում: Ախտահարման հայտնաբերված դեպքերի թիվը նախորդ յոթ օրվա համեմատությամբ աճել Է 5 տոկոսով, իսկ մահացու վախճաններինը՝ 1 տոկոսով, հունվարի լույս 26-ի գիշերը հաղորդել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշվածԷ ԱՀԿ-ի շաբաթական տեղեկագրում, հունվարի 17-ից մինչեւ 23-ն արձանագրվել Է «COVID-19-ի նոր դեպքերի թվի հինգտոկոսանոց աճ նախորդ շաբաթվա համեմատությամբ». ստացվել են հաղորդումներ 21 362 288 մարդու վարկաման մասին: Յոթ օրում արձանագրվել Է 49 890 մահացու վախճան, ինչը 1 տոկոսով  ավելի Է, քան մեկ շաբաթ առաջ: Նախորդ շաբաթվա (հունվարի 10 – 16) համեմատությամբ վարակվածների թվի ավելացում Է արձանագրվել Արեւելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում՝ 39 տոկոսով, Հարավ - արեւելյան Ասիայում (36 տոկոսով) եւ Եվրոպայում՝ 13 տոկոսով, մինչդեռ Աֆրիկայում եւ Ամերիկայում հիվանդացությունը նվազել Է համապատասխանաբար 31 տոկոսով եւ 10 տոկոսով:
Եվրոպայում շաբաթվա ընթացքում վարակվածների թիվը գերազաանցել Է 10 միլիոնը, եւ նրան Է բաժին ընկնում աշխարհում ախտահարման բոլոր նոր դեպքերի 47 տոկոսը: Մահացությունն առանձնապես խիստ աճել Է Հարավ - արեւելյան Ասիայում՝ 44 տոկոսով եւ Արեւելյան Միջերկրականի տարածաշրջանում՝ 15 տոկոսով: Միեւնույն ժամանակ Աֆրիկայում, Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում եւ Եվրոպայում այն նվազել Է համապատասխանաբար 14 տոկոսով, 12 տոկոսով եւ 5 տոկոսով:
Շաբաթվա ընթացքում ախտահարվածների ամենամեծ թվի մասին հայտնել Է ԱՄՆ-ը (4 215 852): Այնուհետեւ հաջորդում են Ֆրանսիան (2 443 821),Հնդկաստանը (2 115 100), Իտալիան (1 231 741) եւ Բրազիլիան (824 279): ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ հունվարի 25-ի դրությամբ աշխարհում համավարակի սկզբից ի վեր արձանագրվել են 352 796 704 ախտահարված եւ 5 600 434 մահացած: Անցած օրն ստացվել են հաղորդումներ վարակման 2 158 785 դեպքերի եւ 6 189 մահացու վախճանների մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В мире установили новый антирекорд по числу заболевших COVID-19
Более 21 млн человек заразились коронавирусной инфекцией за минувшую неделю в мире, что представляет собой новый максимум за все время пандемии. Число выявленных случаев инфицирования выросло по сравнению с предыдущими семью днями на 5%, а летальных исходов - на 1%, как передает Арменпресс, об этом  сообщила в ночь на среду в Женеве Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
Как отмечается в еженедельном бюллетене ВОЗ, с 17 по 23 января зафиксирован "пятипроцентный рост числа новых случаев COVID-19 по сравнению с предшествующей неделей": поступили сообщения о заражении 21 362 288 человек. За семь дней зарегистрировано 49 890 летальных исходов, что на 1% больше, чем неделей раньше.
Увеличение числа заразившихся по сравнению с предшествующей неделей (10-16 января) зафиксировано в Восточном Средиземноморье - на 39%, Юго-Восточной Азии (на 36%) и Европе - на 13%, тогда как в Африке и Америке заболеваемость снизилась соответственно на 31% и 10%. В Европе число заразившихся за неделю превысило 10 млн, и на нее приходится 47% всех новых случаев инфицирования в мире. Смертность особенно сильно выросла в Юго-Восточной Азии - на 44% и Восточном Средиземноморье - на 15%. В то же время в Африке, Западно-Тихоокеанском регионе и Европе она уменьшилась соответственно на 14%, 12% и 5%. О самом большом числе инфицированных за неделю сообщили США (4 215 852). Далее следуют Франция (2 443 821), Индия (2 115 100), Италия (1 231 741) и Бразилия (824 279).
По данным ВОЗ на 25 января, в мире с начала пандемии было зарегистрировано 352 796 704 инфицированных и 5 600 434 умерших. За прошедшие сутки поступили сообщения о 2 158 785 случаях заражения и 6 189 летальных исходах.