ԲՏԱ նախարարն անհնար է համարում տնտեսության զարգացումն առանց արհեստական բանականության կիրառման
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունն կարևորում է արհեստական բանականության դերը և առանց դրա կիրառման ուղղակի անհնար է տնտեսությունը զարգացնել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում տեղի ունեցած «Արհեստական բանականության հեռանկարները Հայաստանում» համաժողովի ժամանակ այս մասին ասաց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը:
Խաչատուրյանը նշեց, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ ստեղծվել է տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհուրդ, որի ղեկավարն է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունում կա կառույց, որը թվային բարեփոխման կամ փոփոխությունների այս գործընթացը պետք է կառավարի, և այս աշխատանքները հասկանալի է, որ առանց հանրային սեկտորի և մասնագիտական շրջանակների աջակցության չեն կարող իրականացվել: Այս միջոցառումը այդ ենթատեքստում մենք շատ կարևորում ենք»,- ասաց Խաչատուրյանը:
Նախարարը նշեց, որ այն ծրագրերը, որոնք նախարարությունը իրականացնում է, առանց արհեստական բանականության ուղղակի լուծելի չեն:
Համաժողովի նպատակն է կրթության ոլորտում արհեստական բանականության հեռանկարների վերաբերյալ նոր գաղափարների փոխանակման հարթակում հետաքրքիր և բազմաբովանդակ քննարկումների ծավալումն է, որի արդյունքում ակնկալվում է համատեղել պետական մարմիններին, դոնոր համայնքներին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընկերություններին, ինչպես նաև ակադեմիական շրջանակի ներուժը, ձևավորել համատեղ օրակարգ և համագործակցային կայուն շրջանակ:

Министр ВТП считает, что развитие экономики без искусственного интеллекта невозможно
Правительство Армении искусственному интеллекту придает особую важность, без него развитие экономики невозможно. Как сообщает «Арменпресс», об этом на конференции «Перспективы искусственного интеллекта в Армении», состоявшейся в Ереване, заявил министр высокотехнологичной промышленности Ваагн Хачатрян.
Он отметил, что решением премьер-министра РА Никола Пашиняна создан Совет по управлению информационными системами, который возглавил вице-премьер Мгер Григорян.
«В Республике Армения есть структура, которая должна управлять этим процессом цифровых реформ и изменений. Понятно, что эта работа не может быть выполнена без поддержки государственного сектора и профессиональных кругов. В этом контексте мы этому событию придаем большое значение», - сказал Ваагн Хачатрян.
Министр отметил, что программы, реализуемые министерством, не решаемы без искусственного интеллекта.
Цель конференции - интересные и содержательные обсуждения на площадке обмена новыми идеями о перспективах использования искусственного интеллекта в сфере образования, при участии государственных структур, донорских сообществ, компаний, занимающихся информационными технологиями, а также академического потенциала.