Միքայել Միքայելյանը և Թինա Կարապետյանը Պեկինի ՕԽ բացման արարողության Հայաստանի դրոշակակիրներն են
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձմեռային Օլիմպիական խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունում Հայաստանի դրոշակակիրներն են Միքայել Միքայելյանը և Թինա Կարապետյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է ՀԱՕԿ-ը: Չինաստանի մայրաքաղաքՊեկինում մեկնարկում են ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: Կազմկոմիտեն չի հրաժարվելպատվիրակությունների  ավանդական շքերթից. Ինչպես Տոկիոյում, Պեկինում նույնպես,յուրաքանչյուր երկրից կլինեն  երկու դրոշակակիր (կին և տղամարդ)՝ գենդերայինհավասարությունը պահպանելու համար։ Հայաստանի թիմում այդ պատվավոր առաքելությունըՀԱՕԿ –ը ընձեռել է գեղասահորդ Թինա Կարապետյանին և դահուկավազորդ ՄիքայելՄիքայելյանին:
Միքայել Միքայելյանը և առհասարական Միքայելյան ընտանիքը Օլիմպիական խաղերի ռեկորդակիր է:  Միքայելյանների ընտանիքն Աշոցքից, յուրահատուկ ցուցանիշ է գրանցելՕլիմպիական խաղերի պատմության մեջ: Մայրը՝ Ալլա Միքայելյանը, որդիները՝ Սերգեյ և ՄիքայելՄիքայելյանները 5 ձմեռային Օլիմպիական խաղերի բացման արարողությունների ժամանակհանդիսացել են Հայաստանի դրոշակակիրներ (Ալլա Միքայելյան - 1998թ. Նագանո, ՍերգեյՄիքայելյան - 2014թ. Սոչի, Միքայել Միքայելյան - 2016թ. Լիլլեհամմեր (ԵրիտասարդներիՕլիմպիական խաղեր):

На церемонии открытия Олимпийских игр в Пекине знаменосцами Армении будут Микаэл Микаелян и Тина Карапетян
Знаменосцами Армении на официальной церемонии открытия зимних Олимпийских игр будут Микаэл Микаелян и Тина Карапетян.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Национальный олимпийский комитет Армении. Зимние Олимпийские игры стартуют в Пекине, столице Китая. Оргкомитет не отказался от традиционного парада делегаций. Как и в Токио, для сохранения гендерного равенства в Пекине от каждой страны также будет по два знаменосца (мужчина и женщина). Национальный олимпийский комитет Армении эту почетную миссию поручил членам сборной Армении: фигуристке Тине Карапетян и лыжнику Микаэлу Микаеляну.
В семье Микаэла Микаеляна есть участники Олимпийских игр. Семья Микаелянов из Ашоцка. Мать, Алла Микаелян, была знаменосцем Армении на церемонии открытия V зимних Олимпийских игр в Нагано в 1998 году, сын Сергей Микаелян - в 2014 году в Сочи и Микаэл Микаелян - в 2016 в Лилленхайме, на юношеских играх.