Դավիթ Գալստյանն ազատ կարձակվի
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել 50 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ  արձակել զենքի առքուվաճառքով զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանին: Ինչպես տեղեկացնում «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնեց նրա պաշտպան Արմեն Անդրիկյանը:
Պաշտպանը նշեց, որ ներկայումս զբաղվում են ընթացակարգային հարցերով, որից հետո Գալստյանը ազատ կարձակվի:
Ըստ ԱԱԾ-ի տարածած հաղորդագրության՝   Դավիթ Գալստյանին պատկանող «Մոսսթոն էնջինիերինգ» ընկերությունը Պաշտպանության նախարարության հետ կնքել էր պայմանագիր`պարտավորվելով 2018 թվականին բանակին մատակարարել 1983-86 թվականների արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի արկեր: Բայց մատակարարել է 1977 թվականի չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի արկեր, որ էապես զիջել են մարտավարական հատկանիշներով, և դրանց կիրառելու դեպքում անհնար է եղել լուծել մարտական խնդիրներ: Սեպտեմբերի 30-ից Գալստյանը կալանավորված էր։
Ըստ ԱԱԾ-ի, նրա ղեկավարած ընկերությունը 2018 թվականին Պաշտպանության նախարարությունից հափշտակել է մեկ միլիոն դոլարի չափ գումար։

Andrikyan added that they are now dealing with procedural matters and then Galstyan will be released from jail.
Davit Galstyan, dubbed by the media as Patron Davo (meaning Bullet Davo), is an arms dealer who previously served as advisor to the Minister of Defense Davit Tonoyan during the latter’s tenure.
Galstyan was jailed in February 2021.
Galstyan is accused in supplying the Armenian military with poor-quality artillery shells unfit for combat, and embezzling 1 million dollars. The deal in question was made between Galstyan’s Mosston Engineering and the Armenian Defense Ministry in 2018.
Back in February, Galstyan denied wrongdoing and claimed that the supplies were actually done as required by the contract.