ԵԱՀԿ-ն շարունակելու է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու ջանքեր ներդնել. ԵԱՀԿ գործող նախագահը՝ ՀՀ նախագահին
ԵԱՀԿ-ն շարունակելու է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու
ջանքեր ներդնել. ԵԱՀԿ գործող նախագահը՝ ՀՀ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ապրիլի 1-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնև Ռաուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վերահաստատել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ և վերջնական լուծմանն ուղղված գործընթացին Հայաստանի Հանրապետության լիակատար աջակցությունը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օգտին: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահը կարևորել է հակամարտության համապարփակ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և ընդգծել Արցախի բնակչության հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ Զբիգնև Ռաուն ևս կարևորել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատումը և նշել, որ այս հակամարտության վերջնական լուծման համար առաջին հերթին հակամարտող կողմերը պետք է մեծ կամք և քաղաքական պատրաստակամություն ցուցաբերեն: Նա նշել է, որ ԵԱՀԿ-ն իր հնարավորությունների սահմաններում շարունակելու է ջանքեր ներդնել՝ նպաստելու ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ու այս տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովմանը:

OSCE will continue making efforts to promote peaceful settlement of NK conflict - Armenian President receives OSCE Chair
OSCE will continue making efforts to promote peaceful settlement of NK conflict - Armenian
President receives OSCE Chair
YEREVAN, 1 APRIL, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan received the delegation led by the OSCE Chairman-in-Office, Polish Foreign Minister Zbigniew Rau on April 1.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Armenian President, President Vahagn Khachaturyan reaffirmed the full support of the Republic of Armenia to the process of peaceful and final settlement of the Karabakh conflict. He stressed that Armenia has always been in favor of peace in the region. In this context, the President of the Republic highlighted the comprehensive settlement of the conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, stressed the importance of protecting the fundamental rights of the people of Artsakh.
OSCE Chairperson-in-Office Zbigniew Rau also emphasized the need for establishing lasting peace in the South Caucasus, noting that the parties to the conflict must first of all show great will and political readiness for a final settlement. He noted that the OSCE will continue to make every effort to promote an exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and to ensure stability and peace in the region.