Հինգ նոր ներկայացում, ներառյալ՝ մասշտաբային մյուզիքլ. Երաժշտական կոմեդիայի թատրոնի համար տարին հագեցած է լինելու
Հինգ նոր ներկայացում, ներառյալ՝ մասշտաբային մյուզիքլ. Երաժշտական կոմեդիայի
թատրոնի համար տարին հագեցած է լինելու
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի համար տարին բավական հագեցած է լինելու: Մինչև տարեվերջ հանդիսատեսի դատին կհանձնվի 5 նոր ներկայացում:
Օրերս թատրոնում պրեմիերա էր, բեմ բարձրացավ Ֆրանսիացի գրող Շառլ Պերոյի «Կոշկավոր կատուն» սիրված հեքիաթը: Այն մասշտաբային ներկայացում է, ներգրավված է 50-ից ավելի մասնակից: Բեմադրողը հրավիրված ռեժիսոր Սամսոն Մովսեսյանն է, որն աշխատում է Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի տնօրեն Կարո Շահբազյանը նշեց, որ մեծ թիմ է աշխատել, և հանդիսատեսի դատին է ներկայացվել գունեղ, վառ, ուրախ ներկայացում:
«Այս մյուզիքլը ոգևորություն առաջացրեց թե թատրոնում ստեղծագործական կազմի, թե՝ ինձ մոտ: Արդեն գաղափարներ կան, որ առաջիկայում ևս ունենանք մասշտաբային մյուզիքլներ: Հիմա դրանք քննարկման փուլում են»,-ասաց Կարո Շահբազյանը:
Մինչ մասշտաբային մյուզիքլների գաղափարները քննարկվում են, ներկա պահին թատրոնում 5 ներկայացման զուգահեռ փորձեր են ընթանում: Երկու պրեմիերա սպասվում է Երվանդ Ղազանչյանի անվան թատերասրահում՝ մայիս ամսին. մեկը Պաուլո Կուելիոյի «Վերոնիկան փորձում է մեռնել» պիեսն է, որի բեմադրիչը հրավիրված ռեժիսոր Արթուր Սարիբեկյանն է, մյուսն՝ իտալացի դրամատուրգ Ալդո Նիկոլաիի «Պաշտոնյան և կինը» պիեսի հիման վրա բեմադրվող ներկայացումն է, որի բեմադրիչը Վարդգես Բարսեղյանն է:
«Մեր հիմնական սրահում արդեն ընթանում են Կորնելի Աբրամցևի «Սեանս հոգեթերապևտի մոտ» պիեսի հիման վրա պատրաստվող ներկայացման փորձերը: Բեմադրությունը հրավիրված ռեժիսոր Արմեն Սաֆարյանն է իրականացնում: Նախատեսում ենք նաև մասշտաբային ներկայացում Դերենիկ Դեմիրճյանի «Քաջ Նազարը» ստեղծագործության հիման վրա: Ասեմ, որ այս ներկայացման երաժշտությունը գրել է մաեստրո Մարտին Վարդազարյանը: Բեմադրական աշխատանքներն իրականացնում է Հակոբ Ղազանչյանը: Զուգահեռ իրականացնում ենք Մարո Մադոյան-Ալաջաջյանի վերջին պիեսներից մեկի հիման վրա պատրաստվող ներկայացման փորձերը: Կրկին Հակոբ Ղազանչյանն է բեմադրում»,-ասաց Կարո  Շահբազյանը:
Թատրոնի տնօրենը կարևոր համարեց հրավիրված բեմադրիչների հետ աշխատանքը: Նրա խոսքով՝ դա նոր շունչ ու ձեռագիր է հաղորդում աշխատանքին և իր ուրույն ազդեցությունն է ունենում թատրոնի զարգացման վրա:
Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի աշխատանքում առանցքային տեղ ունեն նաև մարզային հյուրախաղերը: Կարո Շահբազյանը նշեց, որ իրենց համար շատ կարևոր է ներկայացումները մարզերում ևս հասանելի դարձնելը: Տարվա ընթացքում նախատեսում են հյուրախաղերով լինել Սյունիքում, Տավուշում և այլ մարզերում:

Пять новых спектаклей, в том числе и мюзикл: для театра музыкальной комедии год выдался насыщенным
Для Государственного театра музыкальной комедии имени А. Пароняна год будет достаточно насыщенным. До конца года зрителям будет представлено 5 новых спектаклей.
На днях в театре состоялась премьера, на сцене была представлена популярная сказка французского писателя Шарля Перро «Кот в сапогах». В ней принимают участие более 50 человек. Режиссером был приглашен Самсон Мовсесян из Государственного кукольного театре имени Ованнеса Туманяна. На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» Каро Шахбазян, директор Государственного театра музыкальной комедии имени А. Пароняна, отметил, что работала отличная команда, и зрителям был представлен красочный, яркий, веселый спектакль.
«Этот мюзикл вызвал воодушевление и в театре, и во мне. Уже есть идеи ставить мюзиклы и в ближайшем будущем. Сейчас они обсуждаются», - сказал Каро Шахбазян.
Пока обсуждаются идеи для больших мюзиклов, параллельно идут репетиции пяти спектаклей. В мае в театральном салоне им. Ерванда Казанчяна ожидаются две премьеры. Одна из них - спектакль, поставленный Артуром Сарибекяном по роману Пауло Куэльо «Вероника решает умереть». Другая - спектакль по мотивам пьесы итальянского драматурга Альдо Николаи «Чиновник и женщина» в постановке Вардкеса Барсегяна.
«В нашем основном зале уже репетируют спектакль по пьесе Корнеля Абрамцева «Сеанс с психотерапевтом». Спектакль ставит приглашенный режиссер Армен Сафарян. Мы планируем и  спектакль по мотивам «Храброго Назара» Дереника Демирчяна. Отмечу, что музыку к этой пьесе написал маэстро Мартин Вардазарян. Сценические работы выполняет Акоп Казанчян. Одновременно мы репетируем спектакль по одной из последних пьес Маро Мадоян-Аладжаджян. Его также ставит Акоп Казанчян», - рассказал Каро Шахбазян.
Директор театра работу с приглашенными режиссерами считает очень важной. По его словам, это  придает театру новое дыхание и новый стиль, оказывает влияние на его развитие.
Большое значение в Государственном театре музыкальной комедии им. А. Пароняна придается и гастролям по регионам. Каро Шахбазян отметил, что для них очень важно, чтобы спектакли были доступны и в регионах. В течение года они намерены посетить Сюник, Тавуш и другие регионы Армении.