Քաղաքապետարանն արգելելու է բացօթյա առևտուրը Գյումրու մի շարք հատվածներում
ԳՅՈՒՄՐԻ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում մայիսի 1-ից կարգելվի փողոցային առևտուրը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, դեռ անցած տարվա դեկտեմբերին ընդունված որոշմամբ քաղաքապետարանն արգելելու է քաղաքի մի շարք հատվածներում իրականացվող բացօթյա առևտուրը: Խնդիրը ոչ միայն քաղաքի՝ հատկապես կենտրոնական հատվածի, տեսքի խաթարման հետ է կապված, այլ նաև այն բանի հետ, որ առևտրի համար զբաղեցված փողոցներում ու մայթերում խոչնդոտվում է քաղաքացիների ու ավտոմեքենաների տեղաշարժը: Ինչպես տեղեկացնում են Գյումրու քաղաքապետարանից առևտրով զբաղվողներին ժամանակ է տրվել  մինչև ապրիլի 30-ն ազատել փողոցներն ու մայթերը:
Առևտրականներին առաջարկվում է քաղաքի կենտրոնական՝ Շահումյան փողոցի, Հաղթանակի պողոտայի, Լաչինի միջանցք կոչվող հատվածներից տեղափոխվել առևտրի համար նախատեսված մասնավոր տարածք:  Այս մասին քաղաքապետարանում կայացած՝ բացօթյա առեւտուրը կասեցնելու նախաձեռնության շուրջ կայացած հանրային քննարկման ժամանակ նշեց Գյումրու քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Առուշանյանը։ «Պայմանավորվել ենք՝ մեկ ամիս ավճար է լինելու տարածքները տեղափոխվելուց հետո, մեկ տարի անփոփոխ է լինելու մեկ մետրը 300 դրամ պայմանը, ամբողջությամբ նոր տաղավարներ են էնտեղ կառուցվում»,- նշեց Գյումրու քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Առուշանյանը։
Քաղաքում սանիտարահիգիենիկ նորմերի խախտումներ Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի պատասխանատուները արձանագրել են ոչ միայն կենտրոնական հատվածում, այլ նաև այլ հատվածներում՝ Անի թաղամասում ու կայարանամերձ հրապարակին հարող տարածքում: Այս տարածքներում ևս փողոցային առևտուրը կարգելվի:

Мэрия Гюмри запретит наружную торговлю в некоторых районах города
Как передает Арменпресс, согласно решению, принятому еще в декабре прошлого года, мэрия запретит торговлю под открытым небом в ряде районов города.
Проблема не только в ухудшении внешнего вида города, особенно в центральной части, но и в том, что движение горожан и автомобилей по оживленным улицам и тротуарам затрудняется.
По сообщению мэрии Гюмри, торговцам дали время на расчистку и освобождение улиц и тротуаров до 30 апреля.
Торговцам предлагается переместиться из центральной части города, с улиц  Шаумяна, проспекта Победы, «Лачинского коридора», в частную зону, предназначенную для торговли. Об этом заявил вице-мэр Гюмри Давид Арушанян в ходе общественного обсуждения инициативы по прекращению открытой торговли в муниципалитете. «Мы договорились, что в течение одного месяца после переселения будет бесплатна аренда  территорий, в течение года условие 300 драмов за метр останется неизменным, строятся совершенно новые павильоны», - сказал вице-мэр Гюмри Давид Арушанян.
Нарушения санитарных норм в городе были зафиксированы должностными лицами Инспекции пищевой безопасности не только в центральной части, но и в других районах, в Анийском районе и на территории, прилегающей к привокзальной площади. В этих районах уличная торговля будет запрещена.