Արցախը երբևէ չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել ոչ մի կարգավիճակով. Արտակ Բեգլարյանն արձագանքել է Ալիևի հայտարարություններին
Արցախը երբևէ չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել ոչ մի կարգավիճակով. Արտակ
Բեգլարյանն արձագանքել է Ալիևի հայտարարություններին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հերթական կեղծ պնդումներին ու հայտարարություններին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արտակ Բեգլարյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ապրիլի 12-ին կառավարության նիստում հերթական հայտարարություններն ու կեղծ պնդումներն է կատարել Արցախի վերաբերյալ:
«Չնայած Ալիևի պնդումներին՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան­ հակամարտությունը չի կարգավորվել, և պետք է միջազգային աջակցությամբ կարգավորվի՝ առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անվերապահ ու անսահմանափակ իրացման միջոցով: Ի լրումն իրավական ու պատմական բավարար հիմքերի՝ վերջին 34 տարվա ցեղասպանական քաղաքականությունը հայության հանդեպ և համակարգային հայատյացությունն Ադրբեջանի կողմից լրացուցիչ հիմքեր են եզրահանգելու, որ Արցախը երբևէ չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել ոչ մի կարգավիճակով»,-նշել է Արտակ Բեգլարյանը:
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարը նշել է, որ Արցախի զինված ուժերը Փառուխից ու Քարագլխից երբևէ կրակ չեն բացել Խաչենի ջրամբարի ու Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ, և եթե Ալիևն ունի հակառակն ապացուցող փաստեր, թող հրապարակի: Այնինչ Փառուխի գրավմանը նախորդող շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանն էր սադրում՝ ականանետերով կրակելով խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ:
Նա ընդգծել է, որ գազատար խողովակը դիտավորյալ պայթեցնելուց հետո այն ձգձգումներով վերականգնելն ընդհանրապես բարի կամքի դրսևորում չէ:

Artsakh can’t be part of Azerbaijan with any status – State Minister comments on Aliyev’s statements
Artsakh can’t be part of Azerbaijan with any status – State Minister comments on Aliyev’s
statements
STEPANAKERT, APRIL 14, ARMENPRESS. State Minister of the Republic of Artsakh Artak Beglaryan commented on the recent statements and fake claims made by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“The President of Azerbaijan Ilham Aliyev made new statements and fake claims over Artsakh on the April 12th at the Government session.
Despite Aliyev’s statement, the Azerbaijani-Karabakh conflict has not been settled, and it should be done with international support primarily through unconditional and unlimited realization of right to self-determination of the Artsakh people.
In addition to legal and historical sufficient basis, the genocidal policy against Armenians and systemic policy of Armenophobia by Azerbaijan especially in the recent 34 years are additional reasons to say that Artsakh cannot be a part of Azerbaijan with any status.
The armed forces of Artsakh have never shot at the direction of Khachen reservoir and Akna (Aghdam) from Parukh and Karaglukh, and if Aliyev has contrary evidence, he can publish it. Instead, prior to the Parukh occupation the Azerbaijani side was provoking by firing with mortars at civilian communities.
It is not a “good will” to deliberately explode the gas pipeline and then restore it with delays”, the State Minister said in a statement on social media.