Գյումրիում Սուրբ Զատիկը նշվեց մեծ տոնախմբությամբ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ Սուրբ Զատիկի տոնակատարությունը մեծ տոնախմբությամբ նշվեց Վարդանանց հրապարակում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, աթոռանիստ Սբ Յոթվերք եկեղեցում  Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնին նվիրված  տոնական Ս. Պատարագից հետո, միջոցառումը տեղափոխվեց կենտրոնական հրապարակ, որտեղ տեղի ունեցավ համաժողովրդական հավկիթախաղ:
«Վստահ ենք, որ նմանօրինակ միջոցառումները նպաստում են ազգային ոգու բարձրացմանը, քանի որ այսօր մենք ազգային ու ոգեղեն ամրության կարիքը շատ ենք զգում: Այն, որ այս օրերին հավկիթախաղը բոլոր տներում կազմակերպվում է, մտածեցինք, որ ոչինչ մեզ չի խանգարում, եթե այս տոնը միասնաբար նշենք, և ավանդական այս խաղը տեղափոխվի քաղաքի կենտրոնական հատված»,- նշեց Գյումրու քաղաքապետարանի մշակույթի, երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ Լիլիթ Թովմասյանը՝ տեղեկացնելով, որ ուրախ տրամադրությամբ էլ գյումրեցիները կազդարարեն գարնան ու նոր ավետումի սկիզբը:
Հավկիթախաղի 256  մասնակցից հաղթող ճանաչվեց  11- ամյա Վահան Ժամկոչյանը, ով քաղաքապետարանի կողմից կստանա անակնկալ ուղեգիր: Խաղի ավարտին համերգային ծրագրով հանդես եկավ  Ethno colors band-ը:

Святая Пасха в Гюмри отмечена большим празднеством
По инициативе мэрии Гюмри празднование Святой Пасхи было отмечено большим празднеством на площади Вардананц.
Как передает  Арменпресс, в церкви Св.Йотверк (Семь ран), посвященной празднику чудесного Воскресения Иисуса Христа, состоялась торжественная церемония освящения хачкара, посвященного 100-летию Геноцида армян. После литургии мероприятие было перенесено на центральную площадь, где состоялась всенародная любимая  игра – битье пасхальными яйцами.
"Мы уверены, что подобные мероприятия способствуют повышению национального духа, поскольку сегодня мы очень нуждаемся в национальной и духовной силе. В эти дни эта игра проводится во всех домах, и мы подумали, а что нам мешает эту традиционную игру переместить в центральную часть города»,- отметила начальник отдела культуры и по вопросам молодежи мэрии Гюмри Лилит Товмасян.
Из 256 участников игры победителем был признан 11-летний Ваан Жамкочян, который получит от мэрии сюрприз. В конце игры с концертной программой выступила группа  Ethno colors band.