ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն ունեն էներգետիկայի, տրանսպորտի և այլ ոլորտները համատեղ զարգացնելու ինտենսիվ պլան. Փաշինյան
ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն ունեն էներգետիկայի, տրանսպորտի և այլ ոլորտները համատեղ
զարգացնելու ինտենսիվ պլան. Փաշինյան
ՄՈՍԿՎԱ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակը լավ առիթ է վերլուծելու համագործակցության անցած ճանապարհը, նախանշելու առաջիկա անելիքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց պաշտոնական այցով ՌԴ-ում գնվող ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ բավական հագեցած օրակարգով է ՌԴ-ում: Այցի շրջանակում արդեն անցկացրել է արդյունավետ բանակցություններ: Մասնավորապես, նա առանձնացրեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումը, որի ընթացքում ձեռք են բերվել կարևոր պայմանավորվածություններ, քննարկել են միջպետական հարաբերություններին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր առևտրային գործընկերն է և առևտրատնտեսական ցուցանիշները աճ են արձանագրում: Նա կարևորեց ինչպես երկկողմ ձևաչափով արդյունավետ համագործակցությունը, այնպես էլ ԵԱՏՄ շրջանակում:
«Էներգետիկայի ոլորտում ունենք բավական հարուստ փորձ, ունենք ինտեսիվ պլան այդ ոլորտը համատեղ զարգացնելու համար: Տրանսպորտի և այլ ոլորտներում ևս կոնկրետ ծրագրեր կան: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ միջկառավարական խորհուրդը դառնա հիմնական այն հարթակը, որտեղ կիրականացվեն էկոնոմիկայի, էներգետիկայի և այլ ոլորտներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների նախարարությունները բավական լավ համագործակցում են:
ՀՀ վարչապետի խոսքով, այս ժամանակներում ի հայտ են գալիս նոր մարտահրավերներ, բայց կան նաև հնարավորություններ, որոնք պետք է օգտագործել՝ գտնելով նոր լուծումներ:

Armenia, Russia have intensive plan to jointly develop energy, transportation and other areas – Pashinyan
Armenia, Russia have intensive plan to jointly develop energy, transportation and other areas –
MOSCOW, APRIL 20, ARMENPRESS. The 30th anniversary of the diplomatic relations of Armenia and Russia is a good occasion to analyze the past cooperation path and outline the future actions, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during the meeting with Russian Prime Minister Mikhail Mishustin in Moscow.
In his remarks Pashinyan said that he is in Russia with quite a full agenda and informed that he already held productive meetings. Particularly, he mentioned the meeting with Russian President Vladimir Putin during which important agreements were reached and a broad range of issues relating to the inter-state relations were discussed.
Nikol Pashinyan said Russia is Armenia’s key trade partner, adding that the trade-economic indicators are registering growth. He highlighted the effective cooperation both in the bilateral format and within the Eurasian Economic Union.
“We have quite a rich experience in energy sector, we have an intensive plan for jointly developing that field. There are concrete programs also in transportation and other areas. We agreed with Russian President Vladimir Putin to make the inter-governmental council the main platform where the agreements reached in economy, energy and other areas will be implemented”, PM Pashinyan said, stating that the ministries of the two countries are cooperating quite well.
The PM said new challenges emerge nowadays, but added that there are also opportunities that should be used for finding new solutions.