Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է կանգնի Արցախի խաղաղ բնակչության կողքին. ԱՀ նախագահի ուղերձը Ցեղասպանության տարելիցին
Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է կանգնի Արցախի խաղաղ բնակչության
կողքին. ԱՀ նախագահի ուղերձը Ցեղասպանության տարելիցին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 24-ին ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում ասված է.
Այս օրերին Արցախում, ինչպես մայր Հայաստանում և աշխարհի տարբեր ծայրերում, որտեղ ապրում է գոնե մեկ հայ, սգում և ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, 1,5 միլիոն անմեղ հայերի, որ զոհ դարձան  1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից պետականորեն իրականացված հրեշավոր ծրագրի:
Դա ոճրագործություն էր՝ ուղղված ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև համայն մարդկության դեմ, և խարան՝ բոլոր նրանց համար, ովքեր մինչև հիմա չեն ընդունել ու չեն դատապարտել այն՝ ճանապարհ բացելով նոր կոտորածների ու հանցագործությունների համար:
Մեծ Եղեռնից ավելի քան հարյուր տարի հետո էլ մենք կրկին կանգնած ենք լրջագույն մարտահրավերների առջև, կրկին ստիպված ենք պայքարել հանուն ազգային ու համամարդկային արժեքների, մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության, հանուն սեփական հողում ազատ ու անկախ ապրելու մեր բնական իրավունքի լիարժեք իրացման:
Ամբողջ աշխարհի աչքի առջև այսօր Ադրբեջանը շարունակում է բացահայտ կերպով Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացնել հայատյաց ու ռազմատենչ քաղաքականություն՝ կոպտորեն խախտելով ու ոտնահարելով համընդհանուր ընդունված ու ճանաչված միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները:
Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է կանգնի Արցախի խաղաղ բնակչության կողքին, որովհետև մենք այլընտրանք չունենք, մենք հաստատակամ ենք մեր որոշման մեջ՝ ապրել և արարել մեր նախնիների հողում, հող, որը սրբագործվել է հայ ժողովրդի հազարավոր որդիների թափած արյամբ:
Հանուն մեր սուրբ նահատակների հիշատակի, հանուն մեր սերունդների ապագայի` Արցախը պետք է լինի միշտ հայկական, կանգուն ու անառիկ»:

Progressive mankind of world must stand by Artsakh's peaceful population–President’s message on Genocide Remembrance Day
Progressive mankind of world must stand by Artsakh's peaceful population–President’s message
on Genocide Remembrance Day
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan addressed a message on the occasion of the Armenian Genocide Remembrance Day, his Office said.
In Artsakh, as in Mother Armenia and in various parts of the world, where at least one Armenian lives, we mourn and commemorate the memory of the victims of the Armenian Genocide, the 1.5 million innocent Armenians who fell victim to a monstrous plan carried out by the Ottoman Empire in 1915.
It was a crime not only against the Armenian people, but also against the whole of humanity, a stigma for all those who have not yet acknowledged and condemned it, paving the way for new massacres and crimes.
Over a centennium onward, we are once again facing serious challenges, once again having to fight for national and universal values, for the protection of fundamental human rights and freedoms, for the full realization of our natural right to live freely and independently on our own soil.
Today, in front of the whole world, Azerbaijan continues to explicitly pursue an anti-Armenian and belligerent policy towards the people of Artsakh, grossly violating and trampling all the norms and principles of universally accepted and recognized international law.
The progressive mankind of the world must stand by the peaceful population of Artsakh, because we have no alternative, we are determined in our decision to live and create on the land of our ancestors, a land sanctified by the blood of thousands of sons of the Armenian people.
For the sake of the memory of our holy martyrs, for the sake of the future of our generations, Artsakh should always be Armenian, standing and invincible”.