Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է կանգնի Արցախի խաղաղ բնակչության կողքին. ԱՀ նախագահի ուղերձը Ցեղասպանության տարելիցին
Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է կանգնի Արցախի խաղաղ բնակչության
կողքին. ԱՀ նախագահի ուղերձը Ցեղասպանության տարելիցին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 24-ին ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ուղերձում ասված է.
Այս օրերին Արցախում, ինչպես մայր Հայաստանում և աշխարհի տարբեր ծայրերում, որտեղ ապրում է գոնե մեկ հայ, սգում և ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, 1,5 միլիոն անմեղ հայերի, որ զոհ դարձան  1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից պետականորեն իրականացված հրեշավոր ծրագրի:
Դա ոճրագործություն էր՝ ուղղված ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև համայն մարդկության դեմ, և խարան՝ բոլոր նրանց համար, ովքեր մինչև հիմա չեն ընդունել ու չեն դատապարտել այն՝ ճանապարհ բացելով նոր կոտորածների ու հանցագործությունների համար:
Մեծ Եղեռնից ավելի քան հարյուր տարի հետո էլ մենք կրկին կանգնած ենք լրջագույն մարտահրավերների առջև, կրկին ստիպված ենք պայքարել հանուն ազգային ու համամարդկային արժեքների, մարդու հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության, հանուն սեփական հողում ազատ ու անկախ ապրելու մեր բնական իրավունքի լիարժեք իրացման:
Ամբողջ աշխարհի աչքի առջև այսօր Ադրբեջանը շարունակում է բացահայտ կերպով Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացնել հայատյաց ու ռազմատենչ քաղաքականություն՝ կոպտորեն խախտելով ու ոտնահարելով համընդհանուր ընդունված ու ճանաչված միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները:
Աշխարհի առաջադեմ մարդկությունը պետք է կանգնի Արցախի խաղաղ բնակչության կողքին, որովհետև մենք այլընտրանք չունենք, մենք հաստատակամ ենք մեր որոշման մեջ՝ ապրել և արարել մեր նախնիների հողում, հող, որը սրբագործվել է հայ ժողովրդի հազարավոր որդիների թափած արյամբ:
Հանուն մեր սուրբ նահատակների հիշատակի, հանուն մեր սերունդների ապագայի` Արցախը պետք է լինի միշտ հայկական, կանգուն ու անառիկ»:

Послание президента Арцаха по случаю Дня памяти жертв Геноцида
24 апреля президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян.
Как сообщает «Арменпресс», в послании говорится:
«Дорогие соотечественники! В эти дни в Арцахе, также как и в Армении и разных частях мира, где живет хотя бы один армянин, мы скорбим и чтим память жертв Геноцида армян, 1,5 миллионов безвинных армян, ставших в 1915 г. жертвами чудовищной программы, осуществленной на государственном уровне Османской Турцией. Это было преступление, направленное не только против армянского народа, но и всего человечества, и клеймо для всех, кто до сих пор не принял и не осудил его, что стало поводом для новой резни и новых преступлений. Спустя 100 лет после Геноцида армян мы вновь сталкиваемся с серьезными вызовами, вновь вынуждены бороться за национальные и общечеловеческие ценности, за защиту фундаментальных прав и свобод человека, за полноценную реализацию нашего естественного права жить свободно и независимо на своей земле.
Сегодня на глазах у всего мира Азербайджан продолжает открыто проводить антиармянскую и воинственную политику по отношению к народу Арцаха, грубо нарушая и попирая все нормы и принципы общепринятого и признанного международного права. Все прогрессивное человечество должно встать рядом с мирным населением Арцаха, потому что у нас нет альтернативы, мы полны решимости жить и созидать на земле наших предков, освященной кровью тысяч сыновей армянского народа. Арцах всегда должен быть армянским, стойким и непобедимым во имя памяти наших святых мучеников, во имя будущего наших поколений».