Եվրամիությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս դադարի ժխտել Ցեղասպանությունը. Մուրադ Արթին
Եվրամիությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս դադարի
ժխտել Ցեղասպանությունը. Մուրադ Արթին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում կա միջազգային ճնշում, սակայն ավելի շատ երկրների կողմից այն ճանաչելու , դատապարտելու համար պետք է սփյուռքի մեծ թվով հայեր շարունակեն աշխատել իրենց երկրներում և ուժեղացնել ճնշումը կառավարությունների վրա: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Շվեդիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մուրադ Արթինը՝ ընդգծելով, որ դա պետք է արվի փաստերի հիման վրա: Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ Սփյուռքի հայերը կապեր հաստատեն մարդու իրավունքների պաշտպանների, հետազոտողների, պատմաբանների և քաղաքական գործիչների հետ՝ ճանաչման և դատապարտման գործընթացը առաջ մղելու համար։
«Թուրքական պետական ապարատի համար ամոթալի է 1915 թվականին բացահայտ տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանությունը ժխտելը: Խոսակցությունը և դիվանագիտությունը կարևոր են, բայց մենք պետք է ավելի լավ ռազմավարություններ գտնենք, քանի որ Ցեղասպանության ճանաչումը վերաբերում է մարդու իրավունքներին: Կարևոր է այլ էթնիկ խմբերի, մարդու իրավունքների պաշտպանների, մարդու իրավունքները հարգող կուսակցությունների, պատմաբանների, հետազոտողների շրջանում դաշնակիցներ փնտրելը առանձին երկրներում միջազգային մակարդակով ճնշում գործադրելու համար։ Մարդու իրավունքները պետք է գերակա լինեն Թուրքիայի հետ առևտրային հարաբերություններից: Եվրամիությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս դադարի ժխտել Ցեղասպանությունը»,-ասաց քաղաքական գործիչը:
Մուրադ Արթինը նշեց, որ այսօր Թուրքիան կառավարող իշխանության պարագայում դժվար կլինի  փաստերի հետ առերեսվելը, բայց Թուրքիայում կան բազմաթիվ ժողովրդավարական ուժեր և հասարակ մարդիկ, ովքեր ցանկանում են հաշտվել իրենց պատմության հետ և ցանկանում են փնտրել ճշմարտություն: Նրա կարծիքով՝ պետք է աշխատանք տանել այդ ուժերի հետ և նրանց աջակցել իշխանության գալու և ժխտողական քաղաքականությունը փոխելու համար։
«Ցեղասպանության ճանաչումը մարդու իրավունքների մի մասն է, որը նաև համընդհանուր է և երբեք չպետք է բանակցությունների առարկա դառնա։ Մենք՝ մարդու իրավունքների մասին հոգ տանողներս, երբեք այս հարցում չպետք է փոխզիջումների գնանք: Մենք պետք է շարունակենք պայքարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: Ժողովրդավարական ազատության և իրավունքների համար պայքարը կարևոր է բազմաթիվ երկրների, կազմակերպությունների, քաղաքական գործիչների և հասարակ մարդկանց համար, հետևաբար մենք պետք է միշտ կոչով դիմենք նրանց, անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ենք»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Թուրքիայի երկխոսությանը՝ Մուրադ Արթինը նշեց, որ երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորումը երբեք չպետք է կանխի մարդու իրավունքների մասին խոսակցությունը, այն երբեք չպետք է խանգարի պատմության ու անցյալի հետ առնչվելուն, հակառակ դեպքում երբեք չի կարելի առաջ գնալ:
«Ես բացարձակապես դեմ չեմ, որ այն երկրները, ինչպիսիք են Հայաստանն ու Թուրքիան, լավ հարաբերություններ ունենան, բայց չի կարելի բանակցել Ցեղասպանության հարցի շուրջ, չի կարելի աչքերը փակել մարդկության դեմ հանցագործության վրա, որ երիտթուրքերը կատարել են հայերի և այլ քրիստոնյաների դեմ։ Լավ է, որ երկրները կարող են մոտենալ, շատ կարևոր է, որ 1915 թվականի հարցը ևս ներառված լինի քննարկումներում: Հակառակ դեպքում այս չլուծված կոնֆլիկտը կշարունակի թեժ մնալ մարդկանց համար: Կարծում եմ, որ Ցեղասպանության ճանաչումը կհեշտացնի բանակցությունները և կազատի թուրք ժողովրդին Էրդողանի՝ պատմությունը ժխտելուց»,-ասաց Արթինը:
Բանաձևերից ու կոչերից զատ ի՞նչ անելիք ունի միջազգային հանրությունը: Մուրադ Արթինի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը պետք է ի վիճակի լինի պատժել մարդկության դեմ հանցագործությունները կատարողներին: Ըստ նրա՝ Հաագայի միջազգային դատարանը պետք է կարողանա գործել ազատ և առանց գերտերությունների հավանությունների:
«Հանցագործությունները պետք է հետաքննվեն, քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն և պատժվեն՝ անկախ երկրից: Բավարար չեն պատժամիջոցներն ու այն մարդկանց պատժելը, որոնք հանցագործություն են կատարել մարդկության դեմ: Գլոբալիզացիայի մասին խոսելու փոխարեն, ինչը նշանակում է, որ ընկերությունները միավորվում են սահմաններից դուրս, մենք պետք է սկսենք խոսել միջազգայնացման մասին, ինչը նշանակում է, որ բացի ընկերություններից, նաև արհմիություններն ու սոցիալական շարժումները մոտ լինեն»,-հավելեց Մուրադ Արթինը:

Евросоюз должен оказать давление на Турцию, чтобы она перестала отрицать Геноцид: Мурад Артин
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Существует международное давление с целью признания Геноцида армян, но для того, чтобы больше стран признали и осудили его, большое количество армян должно продолжать работать в своих странах, чтобы усилить давление на правительства. Об этом «Арменпресс» сообщил бывший депутат шведского парламента Мурад Артин, подчеркнув, что делать это нужно на основе фактов. По его словам, не исключено, что армяне диаспоры установят контакты с правозащитниками, исследователями, историками, политиками, чтобы продвинуть процесс признания и осуждения.
«Стыдно, что государственный аппарат Турции открыто отрицает Геноцид армян, имевший место в 1915 году. Разговор и дипломатия важны, но нам нужно найти лучшие стратегии, потому что признание Геноцида касается прав человека. Можно искать союзников среди других этносов, правозащитников, историков, исследователей для оказания международного давления на отдельные страны. Права человека должны иметь приоритет над торговыми отношениями с Турцией. Европейский союз должен оказать давление на Турцию, чтобы она перестала отрицать геноцид», — сказал он.
Мурад Артин отметил, что сегодня при турецком правительстве трудно смотреть правде в глаза, но в Турции много демократических сил – простых людей, которые хотят смириться со своей историей, которые хотят найти правду. По его мнению, с этими силами необходимо работать, поддерживать их приход к власти, менять политику отрицания.
«Признание геноцида — это часть прав человека, которая также универсальна, она никогда не должна быть предметом переговоров. Мы, правозащитники, никогда не должны идти на компромисс в этом вопросе. Мы должны продолжать бороться за признание Геноцида армян. Борьба за демократические свободы и права возможна для многих стран, организаций, политиков и простых людей, поэтому мы всегда должны призывать их, независимо от геополитической ситуации», — сказал он.
Касаясь диалога между Арменией и Турцией, Мурад Артин отметил, что нормализация отношений между странами никогда не должна мешать разговорам о правах человека, никогда не должна мешать связи с историей и прошлым, иначе нельзя двигаться вперед.
«Я вовсе не против хороших отношений между такими странами, как Армения и Турция, но нельзя вести переговоры по поводу Геноцида, нельзя закрывать глаза на преступления против человечности, совершенные младотурками против армян и других христиан. Хорошо, что страны могут сблизиться, вполне возможно, что в обсуждения будет включен и вопрос 1915 года. В противном случае этот неразрешенный конфликт так и останется горячим для народа. Я думаю, что признание Геноцида облегчит переговоры, освободит турецкий народ от отрицания Эрдоганом истории», — сказал Артин.
Помимо резолюций и призывов, что еще предстоит сделать международному сообществу? По словам Мурада Артина, международное сообщество должно иметь возможность наказать тех, кто совершает преступления против человечности. По его словам, Международный суд в Гааге должен иметь возможность действовать свободно, без одобрения сверхдержав.
«Преступления должны расследоваться, преследоваться и наказываться независимо от страны. Санкций и наказания людей, совершивших преступления против человечности, недостаточно. Вместо того, чтобы говорить о глобализации, а это означает, что компании объединяются через границы, мы должны начать говорить об интернационализации, а это означает, что помимо компаний сблизиться профсоюзы и общественные движения», — добавил Мурад Артин.