ՏԿԵՆ-ում քննարկվել են ՀՀ ճանապարհները որպես տարանցիկ ուղի օգտագործելու և Ուզբեկստանը Եվրոպային կապելու հնարավորությունները
ՏԿԵՆ-ում քննարկվել են ՀՀ ճանապարհները որպես տարանցիկ ուղի օգտագործելու և
Ուզբեկստանը Եվրոպային կապելու հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանն ընդունել է Ուզբեկստանի Հանրապետության տրանսպորտի նախարարի տեղակալ Ժասուրբեկ Չորիևի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին նաև Միջազգային հարաբերութունների, լոգիստիկայի և արտահանման զարգացման վարչության պետ Մամանբի Օմարովը և օդային տրանսպորտի զարգացման վարչության գլխավոր մասնագետ Սատոր Սատորովը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Սիմոնյանը, ողջունելով հյուրերին, շեշտել է Հայաստանի և Ուզբեկստանի միջև ուղիղ չվերթեր իրականացնելու կարևորությունը, ինչպես նաև ներկայացրել է օդային, երկաթուղային և ավտոմոբիլային տրանսպորտի ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական ուղղություններն ու հեռանկարները։
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և հետաքրքրություն հայտնել հայկական ավիաընկերությունների շուկայում ներգրավված լինելու մասին՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ ուզբեկական ավիաընկերությունները ունեն ցանկություն դեպի Հայաստանի Հանրապետություն ուղիղ չվերթեր իրականացնել, սակայն ներկայում աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով չունեն բավարար ռեսուրսներ։
Ի պատասխան՝ հայկական կողմը ներկայացրել է տեղեկատվություն ՀՀ գործող և ստեղծվող ավիաընկերությունների մասին, պատրաստակամություն հայտնել խթանել ընկերությունների և ուզբեկական կողմի միջև կապի հաստատումը և գործընկերության ստեղծումը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության ճանապարհները որպես տարանցիկ ուղի օգտագործելու և Ուզբեկստանը Եվրոպային կապելու հնարավորությունները։
Արմեն Սիմոնյանը, դրական գնահատելով հանդիպման արդյունքները, նշել է, որ կողմերը կշարունակեն ակտիվ համագործակցությունը և, հնարավոր է, միջկառավարական համաձայնությամբ ամրապնդեն դինամիկ զարգացող հարաբերությունները։

В МТУИ обсудили возможности использования дорог Армении в качестве транзитного пути и соединения Узбекистана с Европой
В МТУИ обсудили возможности использования дорог Армении в качестве транзитного
пути и соединения Узбекистана с Европой
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Армен Симонян принял делегацию, возглавляемую заместителем министра транспорта Республики Узбекистан Жасурбеком Чориевым, в состав которой также начальник Управления развития международных отношений, логистики и экспорта Маманби Омаров и главный специалист Управления развития воздушного транспорта Сатор Саторов. Как передает «Арменпресс», Министерство территориального управления и инфраструктур Армении сообщает, что Симонян, приветствуя гостей, подчеркнул важность осуществления прямых рейсов между Арменией и Узбекистаном, а также представил стратегические направления и перспективы Республики Армения в сфере воздушного, железнодорожного и автомобильного транспорта.
Гости поблагодарили за прием и выразили заинтересованность в вовлеченности армянских авиакомпаний в рынок их страны, подчеркнув, что у узбекских авиакомпаний есть желание осуществлять прямые рейсы в Республику Армения, однако в настоящее время из-за загруженности есть нехватка ресурсов.
В ответ армянская сторона представила информацию о действующих и создаваемых авиакомпаниях РА, выразила готовность содействовать установлению связи между армянскими компаниями и узбекской стороной и формированию партнерства.
В ходе встречи были обсуждены также возможности использования дорог Республики Армения в качестве транзитного пути и соединения Узбекистана с Европой.
Армен Симонян, положительно оценив результаты встречи, отметил, что стороны продолжат активное сотрудничество и, возможно, подписанием межправительственного согласия укрепят динамично развивающиеся отношения.