ՀՀ-ն կստանա շուրջ 23 միլիոն եվրոյի վարկ մանկապարտեզներ, դպրոցներ կառուցելու և կահավորելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև «Կրթության բարելավման ծրագրի լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագրի (22 մլն 600 հազար եվրո) ստորագրման առաջարկությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախագիծը ներկայացրեց ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը։
Նախարարը նշեց, որ ««Կրթության բարելավում» վարկային ծրագիրը Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ մեկնարկել է 2015 թվականին:
«Ծրագրի շրջանակներում ստեղծվել են 136 նախակրթարաններ, որոնցում ընդգրկված են 4-6 տարեկան 13 580 երեխաներ, հիմնանորոգվել է 13 ավագ դպրոց, 107 ավագ դպրոցներ համալրվել են բնագիտական առարկաների 335 լաբորատորիաներով: 585 դպրոց վերազինվել է համակարգչային տեխնիկայով: Դրանց միջոցով կազմակերպվել են հեռավար ուսուցման սենյակներ գյուղական այն դպրոցներում, որտեղ ուսուցչի պակաս կա. այժմ 53 նման դպրոցներում մենթոր դպրոցների ուսուցիչները էլեկտրոնային եղանակով դասավանդում են այդ առարկաները: Ավելի քան 4000 ուսուցիչ և վարչական աշխատող վերապատրաստվել են ուսումնական գործընթացում տեղեկատվական գործիքների կիրառման ուղղությամբ, վերանայվել են հանրակրթության 6 ուսումնական ոլորտների առարկայական չափորոշիչները և ծրագրերը»,- ասաց Դումանյանը` հավելելով, որ 15 բուհի տրամադրվել են դրամաշնորհներ, որոնց արդյունքում բուհերում ստեղծվել են նորարարական գիտահետազոտական կենտրոններ:
Հաշվի առնելով վերջնարդյունքները՝ Դումանյանը նշեց, որ Կառավարությունը դիմել է Համաշխարհային բանկին ծրագրի հետագա շարունակականությունն ապահովելու համար լրացուցիչ ֆինանսավորում տրամադրելու հարցով:
«Նոր ծրագրով 80 բնակավայրում կստեղծվեն մատչելի նախադպրոցական կրթական ծառայություններ, որոնցում ներգրավված կլինեն 4-6 տարեկան շուրջ 3 հազար երեխա, կհիմնանորոգվեն, կկահավորվեն և կվերազինվեն 74 ավագ դպրոցներ՝ շինարարական և անվտանգության չափանիշներին համապատասխան: 200 հանրակրթական դպրոցների կտրամադրվեն բնագիտական և ինժեներական 5-ական լաբորատորիաներ, կիրականացվեն կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի կիրառության, գործընթացների հետագա թվայնացման, տվյալների վիզուալիզացիայի նոր հնարավորությունների ներդրման աշխատանքներ, կշարունակվի բուհերում նորարարական գիտահետազոտական կենտրոնների ստեղծումը: Ծրագրի արդյունքում նախատեսվում է իրականացնել 5 նոր դրամաշնորհային ծրագիր. նախատեսվող ծրագրի ընդհանուր գումարը կկազմի 28,25 մլն եվրո, այդ թվում՝ վարկային միջոցներից 22,6 մլն եվրո, իսկ պետբյուջեի միջոցներից՝ 5,65 մլն եվրո»,- ասաց Դումանյանը:
Նախարարի խոսքով՝ նիստին չզեկուցվող հարցերից մեկն էլ առնչվում է Կառավարության կողմից նախադպրոցական ծառայությունների ընդլայնման քաղաքականությանը. Կառավարությունը հողամաս է նվիրաբերում Լոռու մարզի Սպիտակ համայնքին, որպեսզի Լուսաղբյուրում կառուցվի 144 տեղանոց մոդուլային մանկապարտեզ:

Armenia to get around 23 mln Euro loan to build, equip kindergartens and schools
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS. The Armenian government approved today the proposal to sign the loan agreement (22 million 600 thousand Euros) between Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD) aimed at improving education.
Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Vahram Dumanyan introduced the draft to the Cabinet members today.
He said that the program “Improving Education” kicked off with the support of the World Bank in 2015.
“136 preschools have been established within the framework of the project, involving 13,580 children aged 4-6, 13 high schools have been renovated, 107 high schools have been equipped with 335 laboratories of natural sciences. 585 schools have been equipped with computers. Thanks to them, remote learning rooms were set up in those rural schools which are lacking teachers. Teachers of mentor schools now teach these subjects online in 53 such schools. More than 4000 teachers and administrative staffers have been trained in the use of information tools in the teaching process, the subject standards and programs of 6 educational spheres have been revised”, the minister said, adding that 15 universities have been provided with grants, as a result of which innovative research centers have been established in these universities.
Given the final results, the minister said that the government applied to the World Bank requesting to provide additional funding to ensure the program continuation.
“By the new program, affordable preschool education services will be created in 80 settlements, involving around 3000 children aged 4-6, 74 high schools will be renovated and equipped in accordance with the construction and security standards. 200 public schools will be provided with 5 engineering and natural science laboratories, works on use of education management information system, further digitization of processes, installing new opportunities for data visualization will be carried out, the creation of innovative research centers in universities will continue”, the minister said, adding that it is planned to implement 5 grant programs on the sidelines of the project. The total cost will be 28,25 million Euros, including 22,6 million Euros from loan resources, and 5.65 million Euros from the state budget.
He also informed that the government will donate a land to Spitak community of Lori province in order to build a modular kindergarten in Lusaghbyur.