Արմավիրի մարզի երկու բնակիչներ կալանավորվել են հավաքներին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու մեղադարանքով
Արմավիրի մարզի երկու բնակիչներ կալանավորվել են հավաքներին մասնակցելու
նպատակով նյութապես շահագրգռելու մեղադարանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է ընդդիմության կողմից կազմակերպված հավաքներին մասնակցելու նպատակով Արմավիրի մարզի բնակչին նյութապես շահագրգռելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ կազմակերպված հավաքներին մասնակցելու համար կազմակերպիչներից գումար ստանալու մասին հրապարակում և տեսագրություն տարածվել էր համացանցում, որում երկու անձինք հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկում են կազմակերպված հավաքներին մասնակցելու համար կազմակերպիչներից գումար ստանալու հարցը: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր նշված անձանց ինքնությունը, ովքեր Արմավիրի մարզի՝ 1966 և 1967թթ. ծնված բնակիչներ են:
Նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ քաղաքական ընդդիմության նախաձեռնությունների կազմակերպիչները, Երևանում իրականացվող հավաքներին մասնակցելու նպատակով, հիշյալ անձանցից մեկին նյութապես շահագրգռել են, վերջինս էլ իր հերթին նյութապես շահագրգռել է այլ անձանց»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ Արմավիրի մարզի՝ արդեն իսկ ձերբակալված վերոհիշյալ երկու բնակիչներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, և որպես խափանման միջոց նրանց նկատմամբ կիրառվել է կալանավորումը:

Арестованы два человека, материально заинтересовывающие граждан участвовать в протестах
В Армавирском областном следственном управлении Следственного комитета РА продолжается предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по делу о привлечении жителя Армавирской области путем материальной заинтересованности   к участию в митингах, организованных оппозицией.
Об этом Арменпресс сообщили в Следственном комитете РА.
«Ранее мы сообщали, что в Интернете было распространено видео о получении денег от организаторов за участие в организованных митингах на площади, на котором два человека обсуждали вопрос получения денег от организаторов за участие в организованных митингах. В результате принятых мер установлены личности указанных лиц, проживавших в Армавирской области (1966 и 1967 гг.).
В ходе предварительного следствия получена информация о том, что организаторы инициатив политической оппозиции, с целью участия в митингах в Ереване, интересовались (с материальной точки зрения) одним из указанных лиц, а последний, в свою очередь (тоже с материальной точки зрения), привлекал других лиц", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, по совокупности полученных достаточных доказательств двум вышеупомянутым жителям Армавирской области, которые уже  задержаны, предъявлено обвинение по пункту 2, части 3, статье 163 Уголовного кодекса РА, и к ним в качестве меры предосторожности применено задержание.