Շոլցը հայտնել է ՌԴ-ի նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկելու պայմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ վերջին հեռախոսազրույցի ժամանակ նրա մոտ չի տեսել ձգտում՝ փոխելու Ուկրաինայի հարցով դիրքորոշումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Շոլցն ասել է t-online պորտալին տված հարցազրույցում:
Կանցլերը նշել է, թե Մոսկվան չի հասել որևէ նպատակի, որի մասին նշել էր Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկին:
Շոլցը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցները չեղարկելու միակ հնարավորությունը Մոսկվայի ու Կիևի միջև խաղաղ համաձայնագրի կնքումն է: Նա կրկին կոչ է արել ՌԴ-ին զորքերը դուրս բերել Ուկրաինայի տարածքից:
Գերմանիայի կանցլերն անդրադարձել է նաև ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի ու Շվեդիայի միանալու հավանականությանը՝ հայտարարելով, որ այդպիսով Հյուսիսատլանտյան դաշինքն ավելի քան երբևէ ամուր կլինի:

Шольц назвал условие для отмены санкций в отношении РФ
Канцлер Германии Олаф Шольц заявил, что во время последнего телефонного разговора с президентом России Владимиром Путиным он не заметил у него стремления изменить позицию по Украине.
Как сообщает Арменпресс, Шольц сказал об этом в интервью порталу T-online.
Канцлер отметил, что Москва не достигла какой-либо цели, о которой она упоминала в начале военных действий на Украине.
Шольц заявил, что единственная возможность отмены санкций в отношении России - это подписание мирного соглашения между Москвой и Киевом. Он вновь призвал Россию вывести войска с территории Украины.
Канцлер Германии коснулся также вероятности присоединения Финляндии и Швеции к НАТО, заявляя, что таким образом Североатлантический альянс будет крепче, чем когда-либо.