Ծառայությունների արտահանումն աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային այցելուների հոսքով պայմանավորված՝ Հայաստանում ծառայությունների արտահանումը տարվա առաջին 4 ամսվա կտրվածքով աճել է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման ներկայացմանը՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին:
Անդրադառնալով ծառայությունների ոլորտի իրական արտահանմանը՝ Խաչատրյանն ասաց. «Մենք ծառայությունների արտահանում ունենք շատ ուղիղ, երբ ոչ ռեզիդենտը սպառում է մեր ՏՏ-ի կամ որևէ այլ ոլորտի ծառայություն: Փաստացի արտահանման աճ ունենք առաջին 4 ամիսների ընթացքում»:
Խաչատրյանի խոսքով, ըստ վիճակագրության, մարտին արձանագրվել է արտահանման շատ փոքր աճ, ներմուծման շատ մեծ աճ, դրա պատճառներից մեկն այն է, որ կա արտահանում, որը չի գրանցվում: «Այդ մարդիկ Հայաստանում են, պետք է ժամանակ անցնի, Վիճակագրական կոմիտեն իր գնահատականները թարմացնի: Մենք դա անում ենք, բայց կարճաժամկետ հատվածում հնարավոր չէ գնալ, տեսնել, թե միջազգային այցելուն, օրինակ, ինչ գնեց»,- ասաց նա:

Увеличился экспорт услуг
В связи с потоком зарубежных посетителей за первые 4 месяца года в Армении увеличился экспорт услуг.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представляя годовой отчет о деятельности Центрального банка, сказал заместитель председателя Центрального банка Армении Ованнес Хачатрян.
Касаясь реального экспорта услуг, Хачатрян сказал: «У нас очень прямой экспорт услуг, когда нерезидент потребляет услуги в нашей ИТ, или в любой другой сфере. За первые четыре месяца есть реальный рост экспорта услуг».
По словам Хачатряна, согласно статистике, в марте зафиксирован очень небольшой рост экспорта, и очень большой рост импорта, одной из причин этого является то, что есть экспорт, который не регистрируется. «Эти люди находятся в Армении, должно пройти какое-то время, Статистический комитет должен обновить свои оценки. Мы это делаем, но в краткосрочной перспективе невозможно проследить, например, что купил приезжий», - сказал он.