Ծառայությունների արտահանումն աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային այցելուների հոսքով պայմանավորված՝ Հայաստանում ծառայությունների արտահանումը տարվա առաջին 4 ամսվա կտրվածքով աճել է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման ներկայացմանը՝ անդրադառնալով պատգամավորների հարցերին:
Անդրադառնալով ծառայությունների ոլորտի իրական արտահանմանը՝ Խաչատրյանն ասաց. «Մենք ծառայությունների արտահանում ունենք շատ ուղիղ, երբ ոչ ռեզիդենտը սպառում է մեր ՏՏ-ի կամ որևէ այլ ոլորտի ծառայություն: Փաստացի արտահանման աճ ունենք առաջին 4 ամիսների ընթացքում»:
Խաչատրյանի խոսքով, ըստ վիճակագրության, մարտին արձանագրվել է արտահանման շատ փոքր աճ, ներմուծման շատ մեծ աճ, դրա պատճառներից մեկն այն է, որ կա արտահանում, որը չի գրանցվում: «Այդ մարդիկ Հայաստանում են, պետք է ժամանակ անցնի, Վիճակագրական կոմիտեն իր գնահատականները թարմացնի: Մենք դա անում ենք, բայց կարճաժամկետ հատվածում հնարավոր չէ գնալ, տեսնել, թե միջազգային այցելուն, օրինակ, ինչ գնեց»,- ասաց նա:

Armenia service exports grow
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Service exports in Armenia grew in the first 4 months of 2022 due to the “flow of international visitors”, the Vice Governor of the Central Bank Hovhannes Khachatryan said at the parliamentary committee on financial-credit and budgetary affairs.
Speaking about the real exports of services, Khachatryan said: “We have very direct service exports, when a non-resident is consuming our IT or any other service. We have factual exports growth in the first four months.”
According to statistics, very little exports growth and large imports growth was recorded in March. Khachatryan explained this by saying that there is exports that isn’t being registered. “These people are in Armenia, time must pass so that the statistical committee updates its assessment. We are doing this, but in the short-term you can’t go and see what an international visitor, for example, has bought,” he said.