Վրաստանի եկամուտներն զբոսաշրջությունից շարունակում են աճել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային ճանապարհորդներից Վրաստանի եկամուտները հունվար-ապրիլ ամիսներին կազմել են 582 միլիոն դոլար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է փոխվարչապետ, Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարար Լեւան Դավիթաշվիլին: Կորոնավիրուսի համավարակը հսկայական վնաս Է հասցրել երկրի տուրիստական ինդուստրիային: Զբոսաշրջությունն սկսել Է վերածնվել արդեն 2021 թվականին: Փետրվարի 1-ից բացվել են երկրի օդային սահմանները, իսկ հունիսի 1-ից՝ ցամաքային սահմանները:
«2022 թվականին մենք պլանավորել ենք զբոսաշրջությունից եկամուտները վերականգնել 70 տոկոսով: Այսօրվա տվյալներով՝ զբոսաշրջությունը վերականգնվել Է մոտավորապես 69 տոկոսով: Սա հունվար-ապրիլ ամիսների տվյալներով Է: Մենք արդեն ստացել ենք մոտավորապես 582 միլիոն դոլարի եկամուտ»,-Դավիթաշվիլին հայտարարել Է լրագրողներին: Նախարարը կարեւոր Է համարել այն փաստը, որ ճյուղը նոր ձեւով Է կազմավորվում: Մասնավորապես, զբոսաշրջության ոլորտում աճում Է երկարաժամկետ այցերի թիվը:
«Համապատասխանաբար, եկամուտներն ավելի լավ են վերականգնվում: Սա շատ կարեւոր գործոն Է այն բանի համար, որպեսզի մեր պլանավորած տնտեսական ցուցանիշները կատարվեն մինչեւ տարեվերջ»,-նշել Է նա: Նաեւ Դավիթաշվիլին նշել Է ուղեւորահոսքի՝ 2019 թվականի մակարդակի նկատմամբ 52 տոկոսով վերականգնումը: Նրա խոսքով՝ Վրաստանն ունի իր ձգողականությունը եւ հետաքրքրականությունը զբոսաշրջիկների կողմից: Նախարարի տեղեկատվությամբ, մայիսին պլանավորվում Է մինչեւ 400 թռիչք՝ տարբեր ուղղություններով:
«Այս շաբաթ մենք շատ կարեւոր եւ հետաքրքիր նորություններ կունենանք զբոսաշրջության ուղղությամբ»,-ասել Է Դավիթաշվիլին: Զբոսաշրջության ազգային վարչակազմի տվյալներով՝ Վրաստանում միջազգային ճանապարհորդների այցելությունների թիվը 2022 թվականի հունվար-ապրիլին 272,3 տոկոսով աճել Է անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ: Տարեսկզբից Վրաստանը չորս ամսվա ընթացքում ընդունել Է 820,8 հազար միջազգային այցելուների, ինչը 63,8 տոկոսով պակաս Է, քան համավարակից առաջ 2019 թվականին, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Доходы Грузии от туристов продолжают расти
Доходы Грузии от международных путешественников за январь-апрель составили 582 миллиона долларов, заявил вице-премьер, министр экономики и устойчивого развития Леван Давиташвили.
Пандемия коронавируса нанесла колоссальный ущерб туристической индустрии страны. Туризм начал возрождаться уже в 2021 году. С 1 февраля открылись воздушные границы страны, а с 1 июня – сухопутные.
"В 2022 году мы планировали восстановление доходов от туризма на 70%. По сегодняшним данным, туризм восстановлен примерно на 69%. Это по данным за январь-апрель. Мы уже получили примерно 582 миллиона долларов доходов", – заявил Давиташвили журналистам.
Важным министр назвал тот факт, что отрасль формируется по-новому. В частности, в туризме растет число долгосрочных визитов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
"Соответственно, доходы восстанавливаются лучше. Это очень важный фактор для того, чтобы те экономические показатели, которые мы запланировали, были выполнены до конца года", – отметил он.
Также Давиташвили отметил и восстановление пассажиропотока на 52% к уровню 2019 года. По его словам, у Грузии есть свое притяжение и большая заинтересованность со стороны туристов.
По информации министра, в мае планируется до 400 полетов по разным направлениям.
"На этой неделе у нас будут очень важные, интересные новшества по направлению туризма", – сказал Давиташвили.
По данным Национальной администрации туризма, число визитов международных путешественников в Грузию в январе-апреле 2022 года выросло на 272,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Грузия за четыре месяца с начала года приняла 820,8 тысячи международных визитеров, что на 63,8% меньше, чем до пандемии в 2019 году.