Իտալիայի դատախազությունը կոռուպցիայի գործով պահանջում է Բեռլուսկոնիին ազատազրկել վեց տարով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միլանի դատախազությունը պահանջել է Իտալիայի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման՝ անչափահաս մարմնավաճառների ծառայություններից օգտվելու մեղադրանքով մեկ այլ դատավարության ժամանակ վկաներին կաշառք տալու գործով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին գրում է La Repubblica պարբերականը:
Մեղադրող կողմը պահանջում է քաղաքական գործչից որպես տուգանք առգրավել 10 մլն եվրո:
85-ամյա նախկին վարչապետը մեղադրվում է վկաներին անչափահաս մարմնավաճառների ծառայություններից օգտվելու գործով կաշառելու մեջ։ Նախկինում քաղաքական գործիչը լիովին արդարացվել էր դատական բոլոր ատյաններում, սակայն գործընթացը հիմնված էր վկաների՝ Բեռլուսկոնիի անձնական վիլլա այցելած աղջիկների ցուցմունքների վրա։ Ավելի ուշ դատախազությունը նրանց կասկածել է վճարի դիմաց սուտ մատնության մեջ։
Այս գործընթացում մեղադրյալների թվում կա 28 մարդ, ներառյալ՝ 20 աղջիկ։ Նրանց բոլորին սպառնում է մինչև 5 տարվա ազատազրկում, ինչպես նաև տուգանքներ։ Մեղադրական ճառի ժամանակ դատախազն ասել է, որ Բեռլուսկոնին ստեղծել է «սեռական ստրկության ցանց»։

Итальянская прокуратура потребовала для Берлускони шесть лет тюрьмы по делу о коррупции
Прокуратура Милана потребовала назначить бывшему премьер-министру Италии Сильвио Берлускони шесть лет тюремного заключения по делу о подкупе свидетелей на другом процессе по обвинениям в использовании услуг несовершеннолетних проституток. Как пишет в среду газета La Repubblica, обвинение требует конфисковать у политика 10 млн в качестве "штрафа".
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, 85-летний экс-премьер обвиняется в подкупе свидетелей по делу об использовании услуг несовершеннолетних проституток, получившему название по прозвищу основной фигурантки - марокканки Руби (Карима эль Маруг). Ранее политик был полностью оправдан во всех судебных инстанциях, однако процесс опирался на показания свидетелей - девушек, посещавших личную виллу Берлускони. Позже прокуратура заподозрила их в лжесвидетельстве за вознаграждение.
Среди фигурантов этого процесса 28 человек, включая 20 девушек, в том числе сама Руби. Всем им просят назначить наказание до 5 лет тюрьмы, а также назначить штрафы. В ходе обвинительной речи прокурор заявил, что Берлускони создал "сеть сексуального рабства".
По словам защиты, политик, лидер партии "Вперед, Италия" и европарламентарий будет оправдан, поскольку обвинения несодержательны и бездоказательны. Вердикт первичной инстанции должен быть обнародован не ранее сентября.