Զելենսկիի գրասենյակից հայտնել են, որ Ուկրաինան չի համաձայնի հակամարտության սառեցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիևը չի համաձայնի իրավիճակի «սառեցմանը» կամ իր տարածքի մի մասը զիջելուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը։
«Հակամարտության սառեցման մասին խոսք լինել չի կարող: Ցանկացած սառեցում պատերազմ է, որը միառժամանակ հետաձգվել է»,- գրել է նա:
Նա «թիկունքից հարված« է անվանել ուկրաինական կողմին արված առաջարկը՝ զիջելու տարածքի մի մասը:
Ավելի վաղ La Repubblica պարբերականը հայտնել էր, որ Իտալիայի ԱԳ նախարար Լուիջի Դի Մայոն ՄԱԿ-ին ու Մեծ յոթնյակի գործընկերներին ներկայացրել է Ուկրաինայի հակամարտության խաղաղ կարգավորման առաջարկ, որը ենթադրում է կրակի դադարեցում, ինչպես նաև համաձայնագիր «վիճելի տարածքների» վերաբերյալ ու Եվրոպայում անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ բազմակողմ համաձայնագիր:

В офисе Зеленского заявили, что Украина не согласится на "замораживание конфликта"
Киев не согласится на "замораживание" ситуации или на уступки части своей территории. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в среду советник главы офиса украинского президента Михаил Подоляк.
"Не может быть и речи о замораживании конфликта. Любая заморозка - это война, отложенная во времени", - написал он в среду в своем Telegram-канале.
Он добавил, что никто в мире не заинтересован в "продолжительной войне" или продовольственном кризисе, который она может вызвать. При этом Подоляк назвал "ударом в спину" предложения украинской стороне поступиться частью своих территорий.