«Սովեկոն» ընկերության հաշվարկներով ցորենի համաշխարհային պաշարները կբավականացնի մինչև 18 շաբաթ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում ցորենի պաշարները 2022-2023 թվականների  գյուղատնտեսական տարվա վերջի դրությամբ կբավականացնեն 18 շաբաթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին  հայտնում է ՏԱՍՍ-ը ՝ հղում անելով գյուղատնտեսության հարցերն ուսումնասիրող «Սովեկոն» ընկերության կանխատեսմանը։
«2022-2023 թվականների վերջում ցորենի կանխատեսվող համաշխարհային պաշարները պետք է ընդգրկեն համաշխարհային սպառման մոտավորապես 18 շաբաթ: Սա զգալիորեն գերազանցում է 2007-2008 թվականների 11 շաբաթվա ռեկորդային ցածր ցուցանիշը»,- նշում են վերլուծաբանները:
Հացահատիկ արտահանողների միության խորհրդի նախագահ Էդուարդ Զերնինը իրավիճակը բացատրել է  նրանով, որ հացահատիկ մատակարարող ռուսական շատ ընկերություններ չունեն բավարար կապիտալ և տրանսպորտ։ Դրա պատճառով ձեռնարկությունները կտրված են հացահատիկի համաշխարհային շուկայից։
Այնուամենայնիվ, Զեռնինի հաշվարկներով, մինչև հուլիսի 1-ը համաշխարհային շուկան կստանա 2-3 մլն տոննա ռուսական հացահատիկ։
Ռուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարության ղեկավար Դմիտրի Պատրուշևը նախօրեին ասել էր, որ Ռուսաստանում այս տարի ակնկալում են հացահատիկի ռեկորդային բերք, որը կգերազանցի նախորդ տարվա մակարդակը և կմոտենա առավելագույնին։
Նրա խոսքով՝ 2021 թվականին Ռուսաստանը հավաքել է 120 միլիոն տոննա հացահատիկ, այդ թվում՝ գրեթե 76 միլիոն տոննա ցորեն։ Ռեկորդը պատկանում է 2017 թվականին, երբ բերքը կազմել է 135 մլն տոննա, իսկ ցորենը՝ 86 մլն տոննա։

Мировых запасов пшеницы хватит до 18 недель. СОВЭКОН
Компания "Совэкон", специализирующаяся на изучении аграрных рынков, прогнозирует, что мировых запасов пшеницы на конец 2022-2023 сельхозгода  хватит на 18 недель.
Как передает Арменпресс об этом сообщает ТАСС со ссылкой на компанию "Совэкон".
"Нынешняя слабость зернового рынка может напомнить его участникам, что мировые фундаментальные показатели пшеницы не так плохи. Согласно расчетам "Совэкона", прогнозируемые мировые запасы пшеницы на конец 2022-2023 года должны покрыть примерно 18 недель мирового потребления. Это значительно выше рекордно низкого уровня в 11 недель в 2007-2008 году", - говорится в сообщении.
Председатель правления Союза экспортеров зерна Эдуард Зернин пояснил, что  трудности  вызваны тем, что многие   экспортеры российского зерна, не имеющие достаточного собственного капитала и транспортной инфраструктуры, оказались отрезанными от мирового рынка зерна.
Тем не  менее Зернин заверил, что этом сезоне - до 1 июля, по предварительным расчетам, на мировой рынок не будет поставлено около 2-3 млн тонн российского зерна.
Как сообщил ранее министр сельского хозяйства РФ Дмитрий Патрушев, несмотря на трудности, для повышения мировой продовольственной безопасности Россия готова обеспечивать зарубежных партнеров продукцией.
Дмитрий Патрушев накануне заявил, что в России в этом году ожидают рекордный урожай зерна, который превысит прошлогодний уровень и приблизится к максимуму.
По его словам, в 2021 году Россия собрала 120 миллионов тонн зерна, в том числе почти 76 миллионов тонн пшеницы. Рекорд был в 2017 году, когда урожай составил 135 млн тонн, а пшеницы - 86 млн тонн.