Ստանիսլավ Զասը կարևորեց ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կովկասում շարունակվում է պահպանվել լարվածությունը, չնայած հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացում առաջընթաց է նկատվում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում կայացած ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին այս մասին հայտարարեց  ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Իրավիճակի կայունացման գործում շարունակում է կարևոր դեր խաղալ  2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությունը։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման հաջող ավարտը, անկասկած, կարող է  մեծ ներդրում ունենալ ողջ տարածաշրջանի անվտանգության ամրապնդման գործում»,- ընդգծել է Զասը։
Եվրասիական տարածաշրջանում  ստեղծված բարդ պայմաններում՝ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կազմակերպության անդամ երկրների միասնականության անհրաժեշտություն է տեսնում, ինչպես նաև արտաքին հարաբերություններում գործունեության հետագա զարգացում, պաշտպանության ամրապնդում, ճգնաժամային արձագանքման ուժերի կատարելագործում և համալիր միջոցառումների անցկացում՝  ժամանակակից մարտահրավերները և վտանգները հաղթահարելու նպատակով։

Stanislav Zas highlights process of delimitation and demarcation of the border between Armenia and Azerbaijan
Stanislav Zas highlights process of delimitation and demarcation of the border between Armenia
YEREVAN, JUNE 6, ARMENPRESS. Tensions continue to remain in the South Caucasus, although progress in the Armenian-Azerbaijani negotiation process is visible, ARMENPRESS reports CSTO Secretary General Stanislav Zas said at the sitting of the CSTO Parliamentary Assembly in Yerevan.
"The trilateral agreement of November 9, 2020 continues to play an important role in stabilizing the situation. The successful completion of the demarcation and delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan can undoubtedly make a great contribution to strengthening the security of the entire region," Zas said.
In the difficult conditions in the Eurasian region, the CSTO Secretary General sees the need for unity of the member states of the organization, as well as further development of activities in foreign relations, strengthening of defense, improvement of crisis response forces, complex measures to meet modern challenges and threats.