Բայդենը երկարացրել է պատժամիջոցները Բելառուսի իշխանությունների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը երկարացրել Է պատժամիջոցների ռեժիմը Բելառուսի իշխանությունների նկատմամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բելառուսի կառավարության առանձին անդամների եւ այլ անձանց գործողություններն ու քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ բելառուսական ռեժիմի վնասակար գործունեությունն ու նախկինում արված չարաշահումները շարունակում են ոչ սովորական եւ չափազանց մեծ սպառնալիք ներկայացնել Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության ու արտաքին քաղաքականության համար»,-ասվում Է Բայդենի կողմից ստորագրված հրամանագրի տեքստում, որը հրապարակում Է Սպիտակ տունը:
«Ուստի ես որոշել եմ, որ անհրաժեշտ Է շարունակել արտակարգ դրությունը երկրում, որը Բելառուսի նկատմամբ հայտարարվել Է նախագահի 13405 հրամանագրով»,-հավելել Է ԱՄՆ-ի նախագահը: Բելառուսի դեմ ամերիկյան պատժամիջոցները սահմանվել են նախագահ Ջորջ Բուշ-կրտսերի կողմից 2006 թվականին: 2006 թվականի հունիսի 16-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին հղված ուղերձում Բուշը կարգադրել Է սառեցնել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի եւ բելառուսցի ինը այլ բարձրաստիճան պաշտոնյանների ֆինանսական հաշվիները, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի քաղաքացիներին արգելել Է նրանց հետ որեւԷ գործարք կատարել:
Պատժամիջոցների սահմանման համար պատճառ են դարձել Բելառուսում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունները, որոնք ԱՄՆ-ում եւ ԵՄ-ում ճանաչել են ոչ ժողովրդավարական: Ավելի ուշ, 2007-2008 թվականներին, Վաշինգտոնը տնտեսական բնույթի սահմանափակող միջոցներ Է մտցրել «Բելնեֆտեխիմ» կոնցեռնի նկատմամբ:
2015 թվականի հոկտեմբերին ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը դադարեցրել Է պատժամիջոցները «Բելնեֆտեխիմ» կոնցեռնի եւ նրա հետ կապված նավթաքիմիական ճյուղի ութ ձեռնարկությունների նկատմամբ: 2020 թվականի հունիսի 11-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը եւս մեկ տարով երկարացրել Է պատժամիջոցների գործողությունը բելառուսի մի շարք պաշտոնյաների նկատմամբ:
Համապատասխան փաստաթղթում ասվել Է, որ «Բելառուսի կառավարության որոշակի անդամների եւ այլ անձանց գործողություններն ու քաղաքականությունը շարունակում են ոչ սովորական եւ չափազանց մեծ սպառնալիք ստեղծել Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության ու արտաքին քաղաքականության համար», տեղեկացնում Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Байден продлил санкции в отношении властей Белоруссии
Президент США Джо Байден продлил санкционный режим в отношении властей Белоруссии, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Действия и политика некоторых членов правительства Белоруссии и других лиц, а также вредная деятельность и давние злоупотребления белорусского режима продолжают представлять необычную и чрезвычайную угрозу национальной безопасности и внешней политике Соединенных Штатов", - говорится в тексте указа, подписанном Байденом, который публикует Белый дом.
"Поэтому я решил, что необходимо продолжать чрезвычайное положение в стране, объявленное в указе президента 13405 в отношении Белоруссии", - добавил президент США.
Американские санкции против Белоруссии были введены президентом Джорджем Бушем-младшим в 2006 году.
В послании, направленном Конгрессу США 16 июня 2006 года, Буш распорядился заморозить финансовые счета президента Белоруссии Александра Лукашенко и девяти других высокопоставленных белорусских чиновников, а также запретил американским гражданам совершать с ними какие-либо сделки. Поводом для введения санкций стали президентские выборы в Белоруссии, которые в США и ЕС признали недемократичными.
Позднее, в 2007-2008 годах, Вашингтон ввел ограничительные меры экономического характера в отношении концерна "Белнефтехим". В октябре 2015 года Минфин США приостановил санкции в отношении концерна "Белнефтехим" и восьми связанных с ним предприятий нефтехимической отрасли.
11 июня 2020 года президент США Дональд Трамп продлил еще на один на год действие санкций в отношении ряда белорусских чиновников. В соответствующем документе говорилось, что "действия и политика определенных членов правительства Белоруссии и других лиц продолжают создавать особенную и чрезвычайную угрозу для национальной безопасности и внешней политики Соединенных Штатов".