Տեղի է ունեցել 25 մլրդ դրամ ծավալով պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆոնդային բորսայում հունիսի 14-ին տեղի է ունեցել պետական պարտատոմսերի AMGN36294251 տարբերակիչ ծածկագրով տեղաբաշխման աճուրդ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի ֆոնդային բորսայից, պետական պարտատոմսերի աճուրդի տեղաբաշխման ծավալը կազմել է 25 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ պահանջարկը՝ ավելի քան 35,3 մլրդ ՀՀ դրամ` գերազանցելով տեղաբաշխման ծավալն ավելի քան 41%-ով։ Աճուրդի միջին կշռված եկամտաբերությունը կազմել է 10.9690%, իսկ արժեկտրոնի տարեկան եկամտաբերությունը` 9.25%:
Պետական պարտատոմսերի առաջնային աճուրդներին կարելի է մասնակցել առաջնային դիլերների միջոցով, որոնց ցանկը հրապարակվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության կայքում, իսկ երկրորդային շուկայից պետական պարտատոմսեր կարելի է ձեռք բերել բորսայի անդամների կամ շուկայի մասնակիցների միջոցով։
Աճուրդների մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի կայքի «ՊՊ աճուրդներ» բաժնում։
Հայաստանի ֆոնդային բորսան Հայաստանում գործող արժեթղթերի կարգավորվող շուկայի միակ օպերատորն է։ AMX-ն առաջարկում է բորսայական ծառայությունների ամբողջական փաթեթ՝ ցուցակման, առևտրի, քլիրինգային և տեղեկատվական ծառայություններ,  այլընտրանքային բորսայական լուծումներ։ Բորսայական վերջնահաշվարկն իրականացնում է Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան, որի 100% բաժնետերը Հայաստանի ֆոնդային բորսան է։ AMX-ի առաքելությունն է զարգացնել կապիտալի շուկայի բորսայական ենթակառուցվածքը՝ այն դարձնելով ֆինանսավորման ակտիվ գործիք Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար։

Government bond auctions with a volume of AMD 25 billion took place on AMX
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Today the allocation auction of government bonds totalling AMD 25 billion has taken place on Armenian Securities Exchange.
The volume of auction allocation of government bonds (ISIN AMGN36294251) amounted to AMD 25 billion, with the demand surpassing AMD 35,3 billion (around 41%). The weighted average yield of the auction is 10.9690%, and the annual yield of the coupon is 9.25%.
You can take part in the primary auctions via primary dealers the list of which is published on the website of RA Ministry of Finance, while the secondary market government bonds can be bought via members and market participants.
You can receive additional information on auctions by visiting the “Gbond Auction” page on AMX’s website.
About AMX- Armenia Securities Exchange
Armenia Securities Exchange (AMX) is the only securities regulated market operator in Armenia. AMX offers exchange services, such as listing, trading, clearing and informational services, as well as alternative exchange solutions. The Exchange settlement is carried out by Central Depository of Armenia which is 100% owned by Armenia Securities Exchange. AMX’s mission is to foster the Exchange’s infrastructure of capital market, making it an active financial asset for the development of Armenia’s economy.