Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ուղին. ՀՀ վարչապետն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին
Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ուղին. ՀՀ վարչապետն
ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, ողջունելով ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի այցը՝ վարչապետը նշել է, որ որպես ԵԽ անդամ երկիր՝ Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական ուղին և կարևորում է համագործակցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության զարգացման, անկախ դատական համակարգի կայացման գործընթացում:
Նիկոլ Փաշինյանն արդյունավետ է գնահատել ԵԽԽՎ-ի, ՄԻԵԴ-ի հետ աշխատանքը և անդրադարձել Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ քաղաքացիական անձանց վերադարձի խնդրին, որի ուղղությամբ ՀՀ կառավարությունը սերտորեն աշխատում է ՄԻԵԴ-ի հետ: Վարչապետը կարևորել է միջազգային հանրության, նաև ԵԽ աջակցությունը խնդրի լուծմանը և շնորհակալություն հայտնել ԵԽ գլխավոր քարտուղարին հարցին բազմակի անդրադառնալու համար:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը նշել է՝ Եվրոպայի խորհուրդն արժևորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը և իր այցի նպատակն է առավել ամրապնդել այն: Նա ողջունել է ՀՀ ժողովրդավարական բարեփոխումները, որոնց ուղղությամբ Հայաստանը տեսանելի առաջընթաց է արձանագրում, և բարձր է գնահատել 2021թ. միջազգային չափանիշներին համապատասխան արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, որոնք ազատ էին և մրցակցային:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերի: Քննարկման առարկա են դարձել արդարադատության ոլորտի բարեփոխման ընթացքն ու մարտահրավերները: Վարչապետը նշել է դատական համակարգի հանդեպ հանրային վստահության բարձրացման կարևորությունը, ԵԽ Գլխավոր քարտուղարն էլ վերահաստատել է ԵԽ խորհրդատվական աջակցությամբ, փորձով ու գիտելիքներով գործընթացին օժանդակելու պատրաստակամությունը:
Անդրադարձ է եղել նաև կանանց ներգրավվածությունը հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում խթանելու հարցին: Քննարկվել է ՀՀ-ԵԽ Գործողությունների ծրագրի 2019-2022 թթ. իրականացումը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքական իրավիճակի, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության մարտահրավերների շուրջ: Ընդգծվել է երկխոսության կարևորությունը խաղաղության և բարգավաճման հասնելու ճանապարհին:
Վարչապետը ներկայացրել է ՀՀ դիրքորոշումները հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման, սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի գործունեության, խաղաղության օրակարգի շուրջ և կարևորել միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքը տարածաշրջանային կայունությունը խաթարող սադրիչ հայտարարություններին ու գործողություններին:

Armenia committed to continue the democratic path: PM receives CoE Secretary General
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the delegation led by Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović Burić, the PM’s Office said.
Welcoming the visit of the CoE Secretary General to Armenia, the Prime Minister said that Armenia, as a CoE member state, will continue the democratic path and is attaching importance to the cooperation in the field of protection of human rights, democracy development and development of independent judiciary.
Pashinyan called the work with PACE, ECHR productive and touched upon the issue of the return of Armenian prisoners of war, hostages and other civilians held in Azerbaijan, stating that the government is working closely with the ECHR on this direction. The PM highlighted the support of the international community, including that of the CoE to the solution of the issue and thanked the CoE Secretary General for addressing the issue for many times.
Marija Pejčinović Burić said the Council of Europe values the partnership with Armenia, and the purpose of her visit is to further strengthen it. She welcomed Armenia’s democratic reforms, over which the country is registering a visible progress, and highly valued the holding of snap parliamentary elections in 2021 in accordance with the international standards, which were free and competitive.
The sides also touched upon issues on the agenda of the bilateral relations. The discussion also focused on the course and challenges of the reforms in the justice sector. Pashinyan highlighted the importance of raising public trust towards judiciary, and in her turn the CoE Secretary General reaffirmed the readiness to support this process with the CoE consulting assistance, experience and knowledge.
Promoting women engagement into different spheres of public life was also touched upon. The implementation of the Armenia-CoE Partnership Program 2019-2022 was discussed.
Views were exchanged on the domestic and foreign political situation in Armenia, the regional and international security challenges. The importance of dialogue on the path of achieving peace and prosperity was emphasized.
PM Pashinyan presented the positions of Armenia on the Armenia-Azerbaijan border demarcation and delimitation, the activity of the border security commission and the peace agenda, emphasizing the importance of the addressed response of the international community to the provocative statements and actions that distort the regional stability.