ՀՀ գլխավոր դատախազն աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուս
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուսի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Մինսկում կայանալիք Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 32-րդ նիստին:
«Համակարգող խորհրդի հերթական ամենամյա նիստի ընթացքում կքննարկվեն հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված ակտիվների օրինականացման և վերադարձման, քրեական վարույթների շրջանակում գործարարության իրավունքների պաշտպանության, ծայրահեղականության և ահաբեկչության, անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի  և այլ ոլորտներում ԱՊՀ անդամ երկրների փորձն ու դատախազությունների գործառույթները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից:
Նիստի օրակարգում են նաև անդամ երկրներում հանցավորության, դատախազական և քննչական գործունեության, հանցավորության դեմ պայքարում միջազգային պայմանագրերի կատարման ընդհանուր վիճակի, Համակարգող խորհրդի՝ 2021թ. գործունեության արդյունքների վերաբերյալ զեկույցները, ինչպես նաև՝ նախորդ տարիներին համակարգող խորհրդի կողմից հաստատված՝ առանձին ուղղություններով համագործակցության ծրագրերով նախատեսված միջոցառումների իրականացման, համագործակցության նոր հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
ԱՊՀ անդամ երկրների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նիստի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդիպումներ կունենա գործընկեր առանձին երկրների գլխավոր դատախազների հետ:

Генеральный прокурор Республики Армения с рабочим визитом выехал в Беларусь
Генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян с рабочим визитом выехал в Республику Беларусь для участия в 32-м заседании Координационного совета генеральных прокуроров Содружества Независимых Государств, которое пройдет в Минске.
«На очередном ежегодном заседании Координационного совета будет обсуждаться опыт государств-участников СНГ и функции органов прокуратуры в таких сферах как: легализация, возврат средств, нажитых преступным путем, защита прав бизнеса в уголовном процессе, экстремизм, терроризм, борьба с нелегальной миграцией», - как передает «Арменпресс», об этом сообщает генеральная прокуратура.
В повестку заседания также включены вопросы общего состояния реализации международных договоров в сфере борьбы против преступности, в сфере прокурорской и следственной деятельности, отчеты о результатах деятельности Координационного совета в 2021 году, а также вопросы, связанные с реализацией мероприятий, предусмотренных программами сотрудничества по отдельным направлениям, утвержденным Координационным советом в предыдущие годы и вопросы возможностей сотрудничества.
В рамках заседания Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ пройдут встречи генерального прокурора Республики Армения с генпрокурорами других стран-партнеров.