ՊԵԿ նախագահը Բրյուսելում Կորեայի մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ քննարկել է փոխգործակցության ընդլայնման հարցեր
ՊԵԿ նախագահը Բրյուսելում Կորեայի մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ
քննարկել է փոխգործակցության ընդլայնման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, հունիսի 23-ից 25-ը Բրյուսելում անցկացվող Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության տարեկան 139-րդ և 140-րդ նստաշրջանների շրջանակում, աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Կորեայի Հանրապետության մաքսային ծառայության ղեկավար Թայեսիք Յունիի հետ:  «Արմենպրես»-ին ՊԵԿ-ից տեղեկացրին, որ քննարկվել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, ուրվագծվել՝ հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Կողմերը կարևորել են երկու երկրների միջև մաքսային գործերում համագործակցության և փոխադարձ օգնության երկկողմանի միջկառավարական համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Կորեայի մաքսային ծառայությունների միջև Էլեկտրոնային առևտրի և ռիսկերի խելացի կառավարման ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորություններին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կազմակերպել ՊԵԿ աշխատակիցների ճանաչողական այցն այդ երկիր՝ ծանոթանալու տեղի տեղեկատվական համակարգերի գործունեությանը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել գործադրել բոլոր ջանքերը հետագա փոխգործակցության  ընդլայնման ուղղությամբ:

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. Chairman of the State Revenue Committee of Armenia Rustam Badasyan met with Commissioner of South Korea’s Customs Service TaeSik Yoon in Brussels on the sidelines of the 139th and 140th annual meetings of the World Customs Organization, the SRC said.
The sides discussed a broad range of issues of bilateral interest and outlined the prospects for further partnership.
They highlighted the necessity of signing a bilateral inter-governmental agreement on customs cooperation and mutual help.
The meeting also touched upon the opportunities of cooperation between the Armenian and Korean customs services in areas of electronic trade and smart management of risks.
An agreement was reached to organize a cognitive visit of SRC staffers to the country to get acquainted with the activity of local information systems.