ՊԵԿ նախագահը Բրյուսելում Կորեայի մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ քննարկել է փոխգործակցության ընդլայնման հարցեր
ՊԵԿ նախագահը Բրյուսելում Կորեայի մաքսային ծառայության ղեկավարի հետ
քննարկել է փոխգործակցության ընդլայնման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, հունիսի 23-ից 25-ը Բրյուսելում անցկացվող Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության տարեկան 139-րդ և 140-րդ նստաշրջանների շրջանակում, աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Կորեայի Հանրապետության մաքսային ծառայության ղեկավար Թայեսիք Յունիի հետ:  «Արմենպրես»-ին ՊԵԿ-ից տեղեկացրին, որ քննարկվել է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, ուրվագծվել՝ հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Կողմերը կարևորել են երկու երկրների միջև մաքսային գործերում համագործակցության և փոխադարձ օգնության երկկողմանի միջկառավարական համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Կորեայի մաքսային ծառայությունների միջև Էլեկտրոնային առևտրի և ռիսկերի խելացի կառավարման ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորություններին: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կազմակերպել ՊԵԿ աշխատակիցների ճանաչողական այցն այդ երկիր՝ ծանոթանալու տեղի տեղեկատվական համակարգերի գործունեությանը:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել գործադրել բոլոր ջանքերը հետագա փոխգործակցության  ընդլայնման ուղղությամբ:

Председатель КГД Армении в Брюсселе обсудил с главой Таможенной службы Кореи вопросы расширения сотрудничества
Председатель КГД Армении в Брюсселе обсудил с главой Таможенной службы Кореи
вопросы расширения сотрудничества
Председатель Комитета государственных доходов Армении Рустам Бадасян в рамках 139 и 140-й ежегодных сессий Всемирной таможенной организации, которые проходят в Брюсселе  с 23 июня по 25, провел рабочую встречу с главой Таможенной службы Республики Корея Тайесиком Юни.  Как сообщили «Арменпресс» в Комитете госдоходов, был обсужден широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, и были намечены перспективы дальнейшего сотрудничества.
Стороны подчеркнули необходимость заключения двустороннего межправительственного соглашения о сотрудничестве в таможенных делах и взаимной помощи.
В ходе встречи стороны коснулись возможностей сотрудничества в сферах интеллектуального управления рисками между таможенными службами Кореи и Армении и электронной коммерции. Достигнута договоренность об организации ознакомительного визита сотрудников КГД в Корею для ознакомления с деятельностью местных информационных систем.