Հայաստանի և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարությունները քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունիսի 30-ին կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է  ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, սերբականը՝ ԱԳ պետքարտուղար Նեմանյա Ստարովիչը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, արձանագրելով Հայաստանի և Սերբիայի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ կողմերը քննարկել են հայ-սերբական բարեկամական հարաբերությունները խորացնելու և միջպետական կապերն ամրապնդելու հնարավորությունները և գործնական քայլերը:
«Խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձ կատարվեց միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի։ Անդրադարձ կատարվեց հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի քայլերին։ Հայկական կողմը կարևորեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ խորհրդակցությունների ավարտին սերբական պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է տարբեր մակարդակներում փոխադարձ այցերը և շփումները՝ ուղղված երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության շարունակաբար ընդլայնմանն ու փոխշահավետ բազմոլորտ համագործակցության նոր ուղղությունների նախանշմանը:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ նույն օրը սերբական պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:

Состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Армении и Сербии
В Ереване 30 июня состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Республики Сербия. Армянскую делегацию возглавил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян, сербскую - госсекретарь МИД Неманья Старович.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, отметив высокий уровень существующего политического диалога между Арменией и Сербией, стороны обсудили возможные и практические шаги по углублению армяно-сербских дружественных отношений и укреплению межгосударственных связей.
В ходе консультаций был затронут ряд международных и региональных вопросов. Были затронуты шаги Армении, направленные на установление мира и стабильности в регионе Южного Кавказа. Армянская сторона подчеркнула необходимость репатриации армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц в контексте гуманитарных вопросов, возникших вследствие развязанной Азербайджаном 44-дневной войны, а также сохранения армянского культурного и религиозного наследия на оказавшихся под контролем Азербайджана территориях.
По окончании консультаций сербскую делегацию принял министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. Министр Мирзоян подчеркнул важность взаимных визитов и контактов на разных уровнях, направленных на постоянное расширение политического диалога между двумя странами и определение новых направлений взаимовыгодного многопрофильного сотрудничества.
В тот же день сербская делегация посетила Музей-институт Геноцида армян и Мемориал жертвам Геноцида армян, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.