Հայաստանի և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարությունները քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունիսի 30-ին կայացել են քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Սերբիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորել է  ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, սերբականը՝ ԱԳ պետքարտուղար Նեմանյա Ստարովիչը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, արձանագրելով Հայաստանի և Սերբիայի միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ կողմերը քննարկել են հայ-սերբական բարեկամական հարաբերությունները խորացնելու և միջպետական կապերն ամրապնդելու հնարավորությունները և գործնական քայլերը:
«Խորհրդակցությունների ընթացքում անդրադարձ կատարվեց միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի։ Անդրադարձ կատարվեց հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի քայլերին։ Հայկական կողմը կարևորեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների համատեքստում հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ խորհրդակցությունների ավարտին սերբական պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է տարբեր մակարդակներում փոխադարձ այցերը և շփումները՝ ուղղված երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության շարունակաբար ընդլայնմանն ու փոխշահավետ բազմոլորտ համագործակցության նոր ուղղությունների նախանշմանը:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ նույն օրը սերբական պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:

The Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Serbia hold political consultations
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. Political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and the Republic of Serbia took place in Yerevan on June 30. The Armenian delegation was headed by Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan, the Serbian State Secretary Nemanja Starović.
As ARMENPRESS was informed from the press service of MFA Armenia, recording the high-level political dialogue between Armenia and Serbia, the sides discussed the opportunities and the practical measures to deepen the friendly Armenian-Serbian relations and strengthen the interstate ties.
A number of international and regional issues were touched upon during the consultations. Reference was made to Armenia's steps aimed at establishing peace and stability in the South Caucasus region. The Armenian side stressed the need to repatriate Armenian prisoners of war, hostages and other detainees in the context of humanitarian issues resulted by the 44-day war unleashed by Azerbaijan, as well as the preservation of Armenian cultural and religious heritage in Azerbaijani-held territories.
At the end of the consultations, the Serbian delegation was received by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan. Minister Mirzoyan highlighted the mutual visits and contacts at different levels, aimed at the continuous expansion of the political dialogue between the two countries and the outlining of new directions of mutually beneficial multifaceted cooperation.
On the same day, the Serbian delegation visited the Armenian Genocide Museum-Institute, the Armenian Genocide Memorial, to pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide.