Թեհրանը ձգտում է երկխոսության միջոցով Սիրիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարելավմանը. Աբդոլլահիան
Թեհրանը ձգտում է երկխոսության միջոցով Սիրիայի և Թուրքիայի միջև
հարաբերությունների բարելավմանը. Աբդոլլահիան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը պաշտոնական այցով ժամանել է Սիրիա, որի ընթացքում բանակցություններ կանցկացնի իր գործընկեր Ֆեյսալ Ալ-Միկդադի հետ: Նախատեսված է հանդիպում Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Al Ekhbariya հեռուստաընկերությունը տեղեկացնում է, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարարը Դամասկոսի օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Թեհրանը «ձգտում է երկխոսության միջոցով Սիրիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների բարելավմանը»:
«Մենք մեր խնդիրն ենք համարում կանխել ճգնաժամի առաջացումը և փորձել շարժվել դեպի խաղաղություն, կայունություն և անվտանգություն՝ հաղթահարելով Իրանի հետ սերտ կապեր պահպանող երկու պետությունների միջև առկա տարաձայնությունները»,-նշել է նա։
Աբդոլլահիանն ընդգծել է, որ Թեհրանն ըմբռնումով է մոտենում Սիրիայի հյուսիսում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Թուրքիայի մտահոգություններին: «Թեպետ, մենք կտրականապես դեմ ենք ռազմական գործողության անցկացմանը եւ փորձելու ենք հարցը լուծել դիվանագիտական ճանապարհով»,-նշել է Իրանի ԱԳ նախարարը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար նշել է, որ մայիսին Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի՝ Թեհրան կատարած այցից հետո Սիրիայի հետ երկկողմ հարաբերություններում որակապես նոր փուլ է սկսվել: Նրա խոսքով՝ Իրանը հանդես է գալիս Սիրիայի հետ ռազմավարական կապերի ամրապնդման օգտին՝ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման միջոցով։

Тегеран стремится к улучшению отношений между Сирией и Турцией путем диалога. Абдоллахиян
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахян прибыл в Сирию с официальным визитом, в ходе которого проведет переговоры со своим коллегой Фейсалом Аль-Микдадом. Запланирована встреча с президентом Сирии Башаром Асадом.
Как передает Арменпресс, телекомпания Al Ekhbariya сообщает, что министр иностранных дел Ирана в беседе с журналистами в аэропорту Дамаска заявил, что Тегеран "стремится к улучшению отношений между Сирией и Турцией путем диалога".
«Мы считаем своей задачей не допустить возникновения кризиса и попытаться двигаться к миру, стабильности и безопасности, преодолевая разногласия между двумя государствами, поддерживающими тесные связи с Ираном», — сказал он.
Абдоллахиян подчеркнул, что Тегеран понимает озабоченность Турции ситуацией на севере Сирии.
«Однако мы категорически против проведения военной операции и постараемся решить вопрос дипломатическим путем», — отметил глава МИД Ирана.
Министр иностранных дел Ирана отметил, что после майского визита президента Сирии Башара Асада в Тегеран в двусторонних отношениях с Сирией начался качественно новый этап. По его словам, Иран выступает за укрепление стратегических связей с Сирией через развитие торгово-экономического сотрудничества.