Իսրայելի ավիաընկերությունները կարող են վերսկսել թռիչքները Թուրքիա 15-ամյա ընդմիջումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ավիաընկերությունները կարող են վերսկսել կանոնավոր թռիչքները Թուրքիա 15-ամյա ընդմիջումից հետո: Հուլիսի 4-ին այդ մասին հաղորդում Է Cumhuriyet թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Հրատարակության տեղեկատվությամբ՝ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների նորմալացման գործընթացի շրջանակներում Թուրքիան եւ Իսրայելը պլանավորում են կնքել քաղաքացիական ավիացիայի բնագավառում համագործակցության նոր համաձայնագիր: Այդ հարցի շուրջ բանակցությունները կկայանան հուլիսի 4-ին, գրում Է թերթը:
Դրանք, մասնավորապես, նախատեսում են Իսրայելից ուղիղ ավիաչվերթերի կազմակերպման, դրանց հաճախության ավելացման եւ անվտանգության կարգավորման հարցերի քննարկում, ինչը պնդում Է իսրայելական կողմը: Ինչպես հայտնում Է Cumhuriyet-ը, իսրայելական ավիափոխադրողները Թուրքիա թռիչքներ չեն իրականացնում 2007 թվականից: Ըստ որում Թուրքիայի ավիաընկերությունները կատարում են կանոնավոր չվերթեր Իսրայել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: авиакомпании Израиля могут возобновить полеты в Турцию после 15-летнего перерыва
Авиакомпании Израиля могут возобновить регулярные полеты в Турцию после 15-летнего перерыва. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник газета Cumhuriyet.
По информации издания, в рамках процесса нормализации отношений между двумя странами Турция и Израиль планируют заключить новое соглашение о сотрудничестве в области гражданской авиации.
Переговоры по этому вопросу состоятся в понедельник, пишет газета. Они, в частности, предусматривают обсуждение вопросов о налаживании прямых авиарейсов из Израиля, увеличении их частоты и урегулировании вопросов безопасности, на чем настаивает израильская сторона.
Как сообщает Cumhuriyet, израильские авиаперевозчики не осуществляют полеты в Турцию с 2007 года. При этом турецкие авиакомпании выполняют регулярные рейсы в Израиль.