ՀՀ-ում Նիդերլանդների դեսպանատունն առաջին անգամ անցկացրել է գործարարության օրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջին անգամ Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանատան նախաձեռնությամբ տեղի են ունեցել երկու երկրների գործարար համայնքների մերձեցմանն ուղղված գործարարության օրեր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին դեսպանատնից, «Նիդերլանդական-հայկական գործարարության օրեր 2022» երկօրյա միջոցառման ընթացքում քննարկվել են նիդերլանդա-հայկական գործարար շրջանակների փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարները, ներկայացվել են շինարարության, գյուղատնտեսության ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտների հնարավորությունները, առկա խնդիրները և առաջարկվող խելացի լուծումները, հնարավոր ֆինանսավորման մեխանիզմները, նիդերլանդական ներդրումների ներգրավման համար հայկական շուկայի գրավչությունը:
«Նիդերլանդների ու Հայաստանի տնտեսական համագործակցության պոտենցիալը, միանշանակ, առկա է, ու մենք, դեսպանատան գործունեության երկու տարիների ընթացքում տեսնում էինք նման միջոցառման անհրաժեշտությունը։ Հուսով ենք՝ առաջիկայում համագործակցության ավելի բարձր մակարդակ տեսնել թե՛ մեր կողմից առանձնացված, թե մյուս ոլորտներում»,- նշել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկո Սխերմերսը։
Հուլիսի 6-7-ը տեղի ունեցած գործարարության օրերի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև Հայ-նիդերլանդական առևտրի պալատի պաշտոնական բացման արարողությունը։ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատան և Հայ-նիդերլանդական առևտրի պալատի միջև ստորագրվել է հուշագիր համատեղ կառուցողական մոտեցմամբ երկու երկրների գործարար համայնքի ավելի սերտ համագործակցության ու հեռանկարային նախագծերի իրականացման համար
«Հայ-նիդերլանդական առևտրի պալատի հիմնադրման գաղափարը վաղուց կար՝ աշխատանքի բերումով կապ ունենալով երկու երկրների շուկաների հետ, տեսնում էի անհրաժեշտությունը, վերջին մեկ տարում Հայաստանում Նիդերլանդների նորաբաց դեսպանատան հետ սերտ համագործակցության շնորհիվ գաղափարն իրականություն դարձավ: Պալատի առաքելությունը հայ-նիդերլանդական տնտեսական և կրթական կապերի զարգացումն ու ամրապնդումն է՝ երկու երկրների միջև չօգտագործված ողջ ներուժը իրացնելու շնորհիվ»,- նշել է պալատի նախագահ Լևոն Հայրապետյանը։

Dutch Embassy in Armenia holds business days for the first time
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. At the initiative of the Dutch Embassy in Armenia, business days that aimed at bringing together the business communities of the Netherlands and Armenia were held in Yerevan, the Embassy said.
"Dutch-Armenian Business Days 2022" first time ever held in Armenia gathered businessmen and state officials to discuss the prospects of mutually beneficial cooperation between the Dutch-Armenian business circles. The opportunities in the fields of construction, agriculture, and information technology, existing issues, and proposed smart solutions, possible financing mechanisms, the attractiveness of the Armenian market for attracting Dutch investments were introduced during the two-day event.
"The potential for economic cooperation between the Netherlands and Armenia definitely exists, and we, during the two years of the Embassy's activity, saw the need for such an event. We hope to see a higher level of cooperation in the near future, both in the areas identified by us and in other fields of economy," said Nico Schermers, the Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Armenia.
As part of the business days, held on July 6-7, the official opening ceremony of the Dutch-Armenian Chamber of Commerce was also held. A memorandum was signed between the Embassy of the Netherlands in Armenia and the Dutch-Armenian Chamber of Commerce with a joint constructive approach for closer cooperation between the business community of the two countries and the implementation of prospective projects.
"The idea of founding the Dutch-Armenian Chamber of Commerce has existed for a long time, having contacts with the markets of both countries due to work, I saw the need. The idea is a reality now thanks to the close cooperation with the newly opened Netherlands Embassy in Armenia over the last year. The mission of the Chamber is the development and strengthening of Armenian-Dutch economic and educational ties, due to the realization of all the unused potential between the two countries," noted Levon Hayrapetyan, the president of the Chamber.