Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու վերակառուցման աշխատանքները կմեկնարկեն օգոստոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մ-12/-Տեղ-Կոռնիձոր ավտոճանապարհի վերակառուցման աշխատանքները կմեկնարկեն 2022 թվականի օգոստոսին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից՝ լրատվամիջոցների հարցումներին ի պատասխան:
Խոսքը վերաբերում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով ձգվող նոր ճանապարհին: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով սահմանվել էր, որ կողմերի համաձայնությամբ, առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կորոշվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որը կապահովի կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, հետագայում այդ երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կտեղափոխվի այնտեղ:

Работы по реконструкции дороги в обход Лачина начнутся в августе
Как сообщает «Арменпресс», об этом в ответ на запросы СМИ сообщили в Министерстве территориального управления и инфраструктур РА.
Речь идет о новой дороге в обход Лачина. Пунктом 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года было установлено, что по соглашению сторон в течение последующих трех лет будет определен проект строительства нового маршрута вдоль Лачинского коридора, который обеспечит связь между Нагорным Карабахом и Арменией. В дальнейшем для охраны этого маршрута туда будет переброшен российский миротворческий контингент.