Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու վերակառուցման աշխատանքները կմեկնարկեն օգոստոսին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մ-12/-Տեղ-Կոռնիձոր ավտոճանապարհի վերակառուցման աշխատանքները կմեկնարկեն 2022 թվականի օգոստոսին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից՝ լրատվամիջոցների հարցումներին ի պատասխան:
Խոսքը վերաբերում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով ձգվող նոր ճանապարհին: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով սահմանվել էր, որ կողմերի համաձայնությամբ, առաջիկա երեք տարիների ընթացքում կորոշվի Լաչինի միջանցքի երկայնքով նոր երթուղու կառուցման նախագիծ, որը կապահովի կապը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև, հետագայում այդ երթուղին պաշտպանելու համար ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կտեղափոխվի այնտեղ:

Reconstruction of Lachin bypass to begin in August 2022
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. The reconstruction of the M-12/-Tegh-Kornidzor road will start in August, 2022, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures said in response to media queries.
M-12/-Tegh-Kornidzor is a new road bypassing Lachin Corridor.
The road will be built in accordance to the terms of the 2020 November 9 trilateral statement which ended the 2020 Nagorno Karabakh war.
Clause 6 of the agreement stipulates that “…..As agreed by the Parties, within the next three years, a plan will be outlined for the construction of a new route via the Lachin Corridor, to provide a connection between Nagorno-Karabakh and Armenia, and the Russian peacemaking forces shall be subsequently relocated to protect the route.”